top of page

Zvuková meditaceV současnosti není mnoho míst, na kterých by se člověk mohl zaposlouchat do ticha a spočinout. Často ani naše příbytky nejsou místem klidu a ticha. Bydlíme u silnic, dálnic či tramvajových zastávek, jako kulisu si pouštíme rádio, přes zeď slyšíme sousedů psa nebo televizi, vstoupíme do obchodu, kde také zní hudba. Ať už nám tyto zvuky vadí nebo nevadí, jsme jimi neustále obklopeni a ovlivňováni. Bereme je jako normální. Naše uši jsou však velmi jemný a dokonalý orgán na vnímání zvuku, který je propojený se sluchovými centry v mozku. Z evolučního hlediska je však ucho také orgánem rovnováhy. A rovnováha těla souvisí s rovnováhou duševní.

Zároveň je zajímavé, že zvukové vibrace vnímáme nejen ušima, ale celým našim tělem – naší kůží i našimi kostmi, ať již vědomě či podvědomě. Proto sluchově postižené lidé dokáží v rytmu tančit. A proto je tak příjemné se "ponořit" do zvukové lázně.

Sluch však ovlivňuje i naši schopnost komunikace, která souvisí se schopností umět dobře naslouchat. Batole se učí prvním slovům právě napodobováním zvuků, které slyší kolem sebe.

Stejně jako můžeme trénovat čich a zrak, můžeme trénovat i sluch. Třeba tím, že si každý den na několik minut či hodinku dopřejeme vědomé bytí v tichu. Vnější ticho může výrazně přispět k navození ticha vnitřního a podpoří naši duševní i fyzickou rovnováhu. Když jsme byly malá, držela jsem s babičkou tzv. černou hodinku. Zhasly jsme světla, seděli u kamen a poslouchaly ticho a praskání dřeva. Moc ráda na to vzpomínám a jsem babičce velmi vděčná, že mne takto předala vlastně jednoduchou meditační techniku.

Pokud by bylo úplné ticho pro začátek příliš, můžeme si vzít na pomoc jednoduché léčivé a harmonizační nástroje – tibetské nebo křišťálové mísy, jejichž zvuk může velmi snadno a rychle zklidnit náš dech i srdeční rytmus. Tibetské misky jsou podle tradice vyrobeny ze sedmi kovů, přičemž každý symbolizuje kov jedné planety: zlato symbolizuje Slunce, stříbro Měsíc, rtuť Merkur, měď Venuši, železo Mars, cín Jupiter a olovo Saturn. Každý kov nese určitý zvuk a dohromady vytvářejí bohatý kovový souzvuk.
Křišťál je po staletí ceněný pro svůj čistící a harmonizační účinek. Křišťálové mísy jsou vyrobené z 99,9% čistého drceného křišťálu. Velmi snadno se rozezní a jsou vhodné k zvukové terapii i relaxaci a harmonizaci těla, mysli a prostoru. Zvuk křišťálových mís vytváří velmi silné oscilující pole různých frekvencí, podle toho v jakém tónu je mísa naladěna. Mají velmi plný a dlouhý dozvuk. Tento zvuk velmi snadno rozvibruje každou buňku našeho těla a umožní nám se uvolnit.


Krásný den všem Donnám

Ivana Sakura

www.esencezeme.cz


bottom of page