top of page

👨‍👩‍👧‍👦 Znáte svůj KONSTITUČNÍ typ❓


Víte, že vám může pomoct nahlédnout do fungování vlastní psychiky a těla? A umět více pochopit druhé? Každý jsme jiný, ale sami znáte, že s některými lidmi jsme si zkrátka podobnější. A naopak. I v rámci rodiny to tak je – s některými jste na stejné vlně a jiní jsou povahově tak daleko, jakoby ani nebyli z jednoho hnízda. Prsty v tom může mít právě KONSTITUČNÍ TYP, jeden z klíčových pilířů ájurvédské moudrosti. Co to je? Každý člověk má danou do vínku svou přirozenou konstituci neboli metabolický či konstituční typ. 💨🔥🌊

Už jste ode mě slyšeli o trojici energií váta, pitta a kapha, které souvisí s energií větru, ohně a vody. A právě jejich poměr v našem těle určuje naši konstituci. Je daná už při početí, je neměnná a určuje chování v našem vnitřním prostředí – v mysli i v těle.


Někdo je 💨 „vzdušný“ – „vátový“ typ a pořád někde lítá, rychle mluví, má spoustu koníčků, všechno ho zajímá. Srší nápady, je velmi citlivý, až někdy nervóznější, kdy potřebuje oporu a ujištění okolí. Může mít tendence rozdělat hodně věcí najednou, ale dotáhnout je do konce je pro něj výzva. Často je mu zima a má studené ruce a nohy.

Napak z 🔥 „ohnivého“ – „pittového“ člověka doslova sálá teplo a naopak velká vedra nesnáší. Je bystrý, organizovaný, ví, co chce. Jeho mantrou je efektivita a vlastní ambice. Někdy mu můžou bouchnout kamna a může trpět na záněty všeho druhu.


🌊 „Vodní“ - "kaphový" typ se nikam nežene. Je mu dobře tam, kde je. Nemá rád změny, když už s něčím začne, jde do velké hloubky. Je trpělivý, pohodový, nesoudí. Může mít tendence shromažďovat věci a ustrnout v minulosti. Z potíží pak může mít tendence k zahlenění, bronchitidám a otékání.


❣️ Ano, právě jsem se dopustila ájruvédského faulu - představila jsem vám hlavní typologii, ale velmi stereotypně❣️ :) Život není takto černobílý, místo zmíněných tří máme dokonce deset konstitučních typů. Každý potřebuje něco jiného. Životní styl a strava jednoho, nebude sedět druhému. Jeden potřebuje popohnat (kaphový typ), druhý zklidnit (vátový typ). Jednomu prospěje kořeněná strava podporující trávení (kaphovému typu), další by po tom samém byl podrážděný a přehřátý, protože má trávení již tak silné (pittovému typu).


🌻 Pokud známe svůj typ, nebo dokonce i našich blízkých, může nám to výrazně pomoct si porozumět. Ukáže nám to, jak se stravovat a žít, abychom předcházeli nemocem, uměli si od nich pomoct a byli zdraví. 🌻🍀 Chcete znáte svůj konstituční typ? Objednejte se na konzultaci :). 🍀 🍁 Příjemný podzim! 🍁 Zdraví Hanka Svíčka - Cestou ájurvédy hanka.cestouajurvedy@gmail.com 775 64 20 32 https://www.facebook.com/cestouajurvedy


bottom of page