top of page

Zahrada, která posiluje energii

Chystáte se založit, nebo upravit si zahradu?

Doporučuji zařídit si zahradu podle feng-šuej. Učení feng-šuej se zabývá působením pozitivní a negativní energie.

Radí nám, jak máme pozitivní energii posílit a zároveň jak se té negativní bránit.

Pokud byste měli zájem zrekonstruovat zahradu právě podle feng-šuej, čeká vás pravděpodobně rozsáhlá rekonstrukce. Nejde však jen o zahradu, ale i způsob vašeho života, myšlení a vaše priority.Jestliže chcete podobnou zahradu jen vlastnit, zapomeňte na ni, bude postrádat smysl. Nejdůležitější je pochopit podstatu této filozofie pocházející z jihovýchodní Asie, podle níž má každá linie, každý strom, prvek a konkrétní tvar svůj hluboký význam.ZÁKLADEM JE VOLNÝ PROSTOR

Zahradní plocha podle feng-šuej by měla mít kruhovitý tvar nebo by tak měla působit.

Zahradu je třeba prosvětlit. Rostliny sázíme tak, aby se navzájem neutlačovaly a výsledný dojem pak nepůsobil přeplácaně.

Celé uspořádání má působit harmonicky a čistě. Nesmíme zapomenout, že je třeba zajistit stálé proudění energie, musíte nechat střed úplně volný, bez stromů, staveb a cestiček. Ideální je tam mít pouze udržovaný trávník.

Správně vytvořená zahrada podle feng-šuej vyzařuje klid a radost.
Energie a pět prvků

Každý z vás, i ti méně znalí, se už určitě setkal s termínem životní energie čchi skládající se z protikladů jin a jang. Váš dům představuje jin, a zahrada proto musí vyjadřovat prostor, světlo a energii jako jang. Je třeba, aby v ní bylo zastoupeno pět základních prvků této filozofie, a to oheň, kov, voda, země a dřevo. Jde samozřejmě o symboliku, kterou v zahradě zpodobníte pomocí architektonických doplňků.

  • Vodu ztvárníte jednoduše umístěním jezírka, fontány, potoka, ptačího napajedla nebo pomocí zrcadla. Voda může být klidná, jen ve formě hladiny, kterou čeří vítr nebo spadané listí, nebo pomocí čerpadla navozuje pohyb a energii. Vodu můžete vyjádřit i modrou nebo černou barvou.

  • Oheň napodobíte širokou škálou barevných kultivarů dřevin, keřů a květin rozkvétajících v oranžové až červené barvě. Ta působí na psychiku a dokáže člověka vybičovat k aktivitě. Pozor však na správný poměr a množství, aby zahrada nepůsobila příliš agresivně. Oheň vyjadřují i domácí zvířata, sochy, svíčky, krby, gril trojúhelníkovité či pyramidální tvary.

  • Kov vyjádříte například kovovými sochami, slunečními hodinami, ptáčky, pergolami, nábytkem, nádobami nebo jinými kovovými předměty. Symbolizují ho také okrouhlé a oválné tvary.

  • Zemi zprostředkujete jednoduše – v určité části zahrady nezakrývejte půdu mulčem a vysaďte do ní například bylinky nebo založte zeleninový záhon. Půda musí dýchat, musíte se jí dotýkat. Zemi může v zahradě symbolizovat i cihla, kamenina, výrobky z hlíny a žlutá a hnědá barva.

  • Dřevo představuje například kůra, štěpka a také dřeviny a keře. Plusem je dřevěný doplněk, jako plot, altánek nebo různé sloupy a pilíře. Jak ale všechno umístit v zahradě, aby energie proudila správným směrem?Velice důležitý je na zahradě vchod do domu.

Nikdy by k němu neměl vést přímý a rovný chodník. Postačí, když ho zalomíte nebo mírně zvlníte. Zabráníte tak negativní energii ša, aby vešla přímo do domu. Vchod by měl také vítat vaše návštěvy. Postavte k němu proto po obou stranách nádoby s vysazenými rostlinami. Mohou jimi být stálezelené dřeviny, jehličnany nebo kvetoucí sezonní rostliny. Ještě pozitivnější je vytvořit podél chodníku směřujícího k vchodu trvalkový záhon. Tím, že váš dům představuje jin, zahrada tvoří přirozeně jang – a tyto protiklady musejí být vyvážené. Znamená to, že i množství betonu a stavby musejí být vyrovnané ke hmotě zeleně, trávníku a dřevinám.


Mezi rostliny, které nesmějí na zahradě chybět, patří:

  • pivoňka, která představuje bohatství, čest a lásku,

  • chryzantémy zosobňující štěstí, blahobyt a radost,

  • bílá magnólie symbolizující čistotu a pravdu,

  • zahradní orchidej znázorňující dobrý vkus a ženskost,

  • lotos, posvátný květ, který zastupuje čistotu, pokoj a duševní pohodu.

Ve feng šuej zahradě je dovoleno téměř všechno, jen je třeba to umět sladit a uspořádat.


Zvuky v zahradě jsou také důležité. Při výsadbě nezapomeňte ani na vysoké okrasné trávy, které se budou v době kvetení i během celého roku pohupovat ve vánku a ševelit.. Můžete se zaposlouchat do šumícího větru, hry listů a trav, padající vody. Celou atmosféru zahrady nám mohou pomoci dotvořit i různá dřevěná klapátka, zvonky a zvonkohry.


Na to, abyste si krásu a zvuky vychutnali co nejvíce, je vhodné si vytvořit i odpočinkovou zónu, ve které posedíte s přáteli a odpočinete si.

Obklopte se zelení.

Vaše zahrada má navíc vypadat čistě a upraveně. To platí o údržbě trávníku, který má být dokonale posečený i s okraji, záhony zbavené plevele, dřeviny ostříhané a pořádek je třeba udržovat i v okolí terasy a vchodu.


V blízkosti domu vyzařují pozitivní energii také bylinkové záhony pěstované ve volné půdě. Symbolizují zdravý život, a proto je reálně využívejte v kuchyni k dochucení jídel, salátů a nápojů.

Nepoužívejte však žádnou chemii. Bylinky jsou aromatické rostliny, které nejintenzivněji voní po rozdrcení, a některé druhy i po závanu větru. Ovlivňují tak přímo čichové orgány a činí vaši mysl pozitivnější. Můžete jimi olemovat celou zahradu a nikdy jich nebude dost.


V dnešní době si můžeme pořídit i velké množství zahradních doplňků. Úkolem doplňků je zahradu jen doladit, proto jejich použitím zbytečně neplýtvejte.

#lektorkaPK

bottom of page