top of page

Záchrana lesů...prohlížením internetu? ANO!

Hodně lidí v dnešní době nemá dost času ani na svoje povinnosti, na tož aby se mohli starat o přírodu. Víte však, že nemusíte dělat nic extra, abyste mohli pomoci naší planetě? Používáte internet? Ano a jistě používáte i nějaký internetový vyhledávač.

A jaký vyhledávač používáte? Google? Seznam? Proč nepoužíváte Ecosii? Většina lidí může udělat něco dobrého pro naší planetu, ale většinou ani neví o možnostech jak. Pojďme si tedy ukázat co je to Ecosia, jak funguje, z čeho získává finance, kdo jí založil a jak pomáhá světu!


Jako v každém internetovém vyhledávači se vám i v Ecosii ukazují reklamy. U běžného vyhledávače jdou peníze z reklam jejich majitelovi do kapsy, ale ne u Ecosie.

Ecosia je kompletně transparentní ohledně jejich "toku peněz" a pravidelně zveřejňuje jejich výdaje. Pojďme se podívat na jejich poslední hlášení o financích – Srpen 2019. Za dobu tohohle měsíce Ecosia vynesla nad 1,7 milionu ameriských dolarů (40 milionů CZK). Tady máme detailně vypsány výdaje v číslech (čísla jdou zaokrouhlená) 49 % peněz co Ecosia vydělá jde do sázení stromů a obnovování lesů v biodiversních hotspotech (dále v článku vysvětlíme pojem biodiversní hotspot), to v penězích dělá nad 855 tisíc amerických dolarů. 13 % peněz se schovává a střádá do budoucna na větší a nákladnější projekty (př. Jejich plánovaná solární elektrárna) – Nad 214 tisíc $. 7 % zisků šlo na šíření veřejného povědomí o Ecosii (tento článek není sponzorován a ani nemáme z vedoucím teamem Ecosie žádný kontakt). Zbytek 31 % šlo na provozní náklady – výplaty zaměstnancům, daňové poplatky, operování serverů, které hostují Ecosii (elektřina pro všechny servery pochází z obnovitelných zdrojů energie), náklady na kanceláře, náklady na přepravu atd. Všechny finanční reporty z historie jsou dostupné v jejich veřejně přístupném digitálním archivu na jejich webových stránkách.


Zakladetelem Ecosie je Němec Christian Kroll. Vystudoval bussinesovou školu v Norimberku a rozhodl se cestovat po světě, aby dostal inspiraci na bussines model, který by přinesl pozitivní vliv na dnešní svět. V prosinci 2012 založil Ecosii.


Do dnešního dne vysadili více než 70 milionů stromů. Spolupracují s neziskovými organizacemi, které se starají o samotné vysazování a operují lokálně a vytváří pracovní místa místním obyvatelům. Momentálně operuje v 21 biodiversních hotspotech, což jsou zóny, které čelí vysokým hrozbám, žije v nich minimálně 1500 živočišnžch druhů a ztratili více než 70% zeleně. Průměrně okolo 50 vyhledání zafinancuje vysazení 1 stromu, což znamená, že každé vyhledání odstraní více než 1 kilogram uhlíku z ovzduší v průběhu života stromu. Ecosia se nezaměřuje jenom na obnovování lesů, které jsme již ztratili, ale i na udržování lesů, které si nemůžeme dovolit ztratit. V Borneu vysadila “stěnu“ stromů, které preventuje 25 tisíc hektarů obývané orangutany, aby byla změněna na sterilní monokulturu palmy olejné. Ovoce a plody, které vysadila v Borneu, Morrocu a Haiti poskytuje jednak zisky zdejším lidem, které se o ně starají, ale i úkryt a útočiště těm, kteří ho potřebují. Na Madagascaru, v Ugandě a Brazílii sází Ecosia stromy a obnovuje lesy, které spojují již oddělené a izolované části lesů. Tvoří tak Lemurům, šimpanzům, jaguárům a mnoha dalším živočišným druhům, které zde žijí “most“ připojující je k dalším částem lesů, což jim pomáhá při pátrání po potravě, aniž by museli přecházet přes nebezpečné, lidmi obývané oblasti. To dává zdejším zvířatům více možností a tvoří jim nový domov.Takže nečekejte, když jenom vypnete tento článek, odložíte to na později a nikdy si na to nevzpomenete, tak byl váš i můj čas strávený tímto článkem zbytečný.

Hlavní web --> https://www.ecosia.org

Odkaz pro google chrome -->https://bit.ly/2xmtfVl

Odkaz pro firefox --> https://mzl.la/2OyKJaj

Odkaz pro safari --> https://apple.co/2oZmYO6

Odkaz pro mobilní zařízení --> https://info.ecosia.org/mobile

Facebook Ecosia --> https://www.facebook.com/ecosia

Twitter Ecosia --> https://twitter.com/ecosia

Youtube Ecosia --> https://www.youtube.com/user/EcosiaORG

Instagram Ecosia --> https://www.instagram.com/ecosia/

Ecosia Blog --> https://blog.ecosia.org

#lektorkaPK

bottom of page