Voňavý rituál pro poslední den roku


Milé Donny, ještě jej stihnete... Co? Přece voňavý rituál v podobě teplé lázně. Proč? Abyste vkročily do nového roku jako znovuzrozené, cítily se ve svém těle božsky a prožily, že božské jste!

Voňavá koupel přináší příležitost, jak nechat odejít či odplavit to, co si již do roku nového brát nechceme. Je to jeden z nejlepších způsobů, jak si zvýšit hladinu serotoninu – hormonu štěstí, snížit míru stresu, uvolnit si celé tělo a příjemně ho zrelaxovat.

Již Hippokrates zdůrazňoval, že klíčem k dobrému zdraví je každodenní aromatická koupel a voňavá masáž. Teplá koupel s bylinami je už od starověku považována za léčivý rituál, který přirozeně obnovuje rovnováhu v těle a spouští samoléčící schopnosti těla, přináší klid a mír mysli. Vědělo se, že pravidelné vonné koupele podporují klidný spánek a navozují pocit pohody i chuti do života.

Napustit vanu zvládne každá z nás. Můžeme však tento akt pozvednout do podoby vědomého voňavého očistného rituálu. Předtím než vklouzneme do vody a vykouzlíme si příjemnou atmosféru, budeme potřebovat učinit několik kroků.

Vytvoříme si pro sebe nerušený prostor. Požádáme tedy muže, aby se postaral o děti, a poděkujeme mu za to.

Připravíme prostor koupelny, aby nás z vany nerušil pohled na neuklizené prádlo či špinavé ručníky.

Hřejivou atmosféru snadno dotvoříme svíčkami rozestavěnými kolem vany.


Do tří mističek si připravíme himálajskou sůl, křemelinu a smetanu či mléko (může být i sójové) se směsí kvalitních esenciálních olejů. Postačí 6 až 8 kapek. Esenciální oleje se ve vodě nerozpustí, proto je vhodné je předtím naředit v tuku. Naše pokožka by na ně jinak mohla reagovat příliš citlivě.

Mořská či himalájská sůl působí blahodárně na pokožku, dezinfikuje ji, pomáhá udržovat přirozenou vlhkost a pH kůže, zamezuje překyselení, detoxikuje naše tělo od škodlivých látek, a tím pomáhá jeho regeneraci. Ráda používám sůl himálajskou. Její stáří se odhaduje na 250 milionů let a pochází z dob, kdy v oblasti Himálají bylo moře. Sůl se těží ručně, suší se na slunci a šetrně se mele. Obsahuje asi 80 minerálních látek a stopových prvků, mezi nimi jsou železo, mangan, vápník, selen a jod. Ty také zapříčiňují typickou růžovou barvu této soli. Vše bez chemie, barviv a aditiv.

Křemelina je velmi jemný prášek bílé barvy. Zdrojem křemeliny je sypká sedimentární hornina, která vznikla ze zkamenělých schránek jednobuněčných řas rozsivek. Je to jeden z nejcennějších zdrojů křemíku na planetě. Křemík je základní stavební látkou pro naše nehty, vlasy, pleť i klouby. Je často nazýván minerálem krásy. V křemelině je obsažen ve formě oxidu křemičitého, jenž je významnou složkou kolagenu a právě kolagen má zásadní vliv na pružnost a pevnost vlasů, nehtů a pokožky. Zároveň křemelina, je-li užívána vnitřně, dokáže pročistit střeva a posílit imunitu celého těla.


Vraťme se však k samotné koupeli. Pomocí soli si můžeme ve vaně vytvořit srdce (jako na fotografii) a až do lázně budeme vstupovat, můžeme si dát záměr: vědomě z každé buňky svého těla propustit vše, co si již do dalšího roku nechceme nést, procítit lásku ke každé buňce svého těla a zároveň pocítit vděčnost k vodě, která nám pomůže odplavit vše, co je třeba.


Ve vaně si nejprve se solí uděláme jemný peeling celého těla. Pak na kůži nanášíme křemelinu, která celou pokožku zvláční a zjemní. Přidáme smetanu či mléko s esencemi. A pak se jen oddáme kráse přítomného okamžiku...

Na konci koupele si můžeme namočit i vlasy, které pak pečlivě opláchneme v čisté vodě. Miluji ten pocit lehkosti a volnosti, když se vlasy i celá hlava jen tak vznáší ve vodě:) Nedoporučuji však nechat natéct vodu do uší!

Věřte, že až budete své tělo ukládat ke spánku, spočinete v jemnosti a láskyplnosti. Přeji Vám, ať je pro Vás poslední den roku 2020 osvobozující a lehkost i pocit svobody Vás provází každým dnem nového roku 2021.

Přidávám dva esenciální recepty do koupele. Esence je třeba naředit v mléce či smetaně.


Směs prohřívací:

1 kapka kurkumy

1 kapky zázvoru

2 kapky kardamomu

4 kapky pomeranče

Směs očistná:

2 kapky jalovcové bobule

1 kapka cypřiše

1 kapka rozmarýnu

2 kapky lemongrassu


Srdečně Ivana Sakura

www.esencezeme.cz