top of page

Víte, jaký máte typ pleti?


Je to pro Vás důležité? ANO, JE!

Abyste si dovedli správně vybrat vhodné a efektivní přípravky na péči o pleť, je důležité správně určit svůj typ pokožky. V závislosti od intenzity činnosti mazových žláz se rozeznává několik typů pleti: normální,suchá, mastná, smíšená.


Normální pleť je hladká, sametová, bez mastného lesku, pružná. Značka „ideál“. Tento typ je poměrně ojedinělý - mají jej pouhá 2-3% lidí. Nicméně při chybějící každodenní péči se dokonce i normální pokožka může stát suchou nebo mastnou. Při špatném nebo nedostatečném provádění kosmetických procedur se normální stav pokožky jen zřídka podaří udržet do 30 let. Proto je při jakémkoliv jejím stavu, dokonce i výtečném je potřebné pravidelně o tuto pokožku pečovat.

Suchá pleť. Suchost pleti není na první pohled vidět, pleť je hezká, jemná mnohdy s ruměncem. Suchost je důsledkem nedostatečné činnosti mazových žláz a může být jak dědičná, tak způsobená věkem nebo používáním nevhodných kosmetických přípravků. Bez správné péče taková pokožka rychle vadne, povrchové jemné vrásky se prohlubují. Suchá pokožka je citlivá na působení vody a mýdla, větru, horka a chladu. Často se na ní objevují podrážděná místa a červené flíčky, olupuje se někdy jen na ojedinělých ploškách, jindy však i po celém povrchu obličeje. Zbavit se suchosti pokožky, a to dokonce i vrozené, je možné pokud se jí dlouhodobě dostává správné péče, především hydratace.

Mastná pleť je hrubá, podobá se na pomerančové slupce, často se na ní vytvářejí

komedony (černé tečky) a akné. Mastná pokožka je výsledkem zvýšené činnosti

mazových žláz. Kožní tuk se spojuje s částečkami prachu a odumřelými zrohovatělými buňkami a vytváří zátky, jež ucpávají vývody mazových žláz. Systematická péče, používání speciálních krémů, pleťových vod a masek promění i mastnou pokožku v normální, zlikviduje její nadměrný lesk a šedivě-špinavý povlak, kůže se stane měkkou a získá příjemný matný odstín.

Smíšená pleť. Smíšený nebo kombinovaný typ je nejrozšířenější. Lidská kůže má jednu zvláštnost: na obličeji v oblasti T-zóny se nachází největší množství tuku. Na místech se zvýšeným vylučováním tuku (čelo, brada a nos) je pokožka mastná, zato kolem očí, na spáncích, tvářích a krku je suchá. Smíšená pleť často podléhá poměrně silným změnám stavu při změně ročního období: v létě se více mění na mastnou, v zimě na suchou. Proto by lidé s takovým typem pokožky měli být připraveni více než jiní měnit způsob péče.

Tak už víte, jaký máte typ pleti?

#lektorkaPK

bottom of page