top of page

Tyrkys nebo tyrkenit?

JAK SE NENECHAT NAPÁLITA ono to není to samé ? Přesně tuhle otázku jsem vypálila já, když jsem se s touto informací setkala poprvé. Jak to ? No, co Vám mám povídat, byla to docela ostuda :(  Prodávala jsem náramek z "tyrkysu" a přitom jsem vůbec netušila, že pravý tyrkys, je někde úplně jinde - a to nejen cenově. A tak jsem celý večer lustrovala mistra Googla, a četla a stahovala informace. No a styděla jsem se podruhé !! Takže jak to vlastně je? Proč ten hezký tyrkysový kámen, který v nás evokuje moře a léto není ve většině případů tyrkys ? Takže mě někdo napálil ? A jak to zjistím ? A spousta dalších otázek ? ?? ?? Pokusím se Vám postupně odpovědět. 


Troška té teorie o tyrkysech a tyrkenitu

Základním vodítkem je určitě cena ! Pravé tyrkysy jsou cenově v úrovni 10- 15 násobku ceny imitace. Tudíž náramek z korálků někde od 1000,- Kč nahoru. Imitace - čili tyrkenit- je barvený howlit či magnezit. Howlit je pozitivní kámen vhodný vlastně pro všechny znamení, speciálně je ideálem pro Váhy. 


tyrkenitové šperky

Dalším vodítkem kromě ceny je struktura - jak uvidíte na obrázcích - pravý tyrkys má plnou barvu a strukturované žilky ( z krystalů), ale tyrkenit je v té nejobvyklejší podobě přesně opačný. Černé žilky a nestejnoměrná barva tyrkysového kamene. 


pravý tyrkys

Problematika je docela složitá, protože samozřejmě existují i velmi drahé a velmi povedené imitace pravého tyrkysu. Pokud se chcete dozvědět bližší informace, nebo chcete zjistit, jaký šperk máte doma, podívejte se na tento web, je to zde moc hezky a srozumitelně vysvětleno a není nad to, když věc vysvětlí odborník !  - "ZDE"


vlevo umělý, vpravo pravý


Nejlépe se rozdíl pozná při rozlomení kamene, ale to asi pokoušet nebudete. Tam je potom vidět, že žilky u imitace jsou povrchové a netvoří hmotu - ale pravý tyrkys je jakoby prorostlý jiným kamenem.  Nicméně - i tyrkenit je kámen, má vlastnosti základního kamene (howlitu) a do tyrkysové barvy je dobarven. Přeci jenom, i když to nebude pravý tyrkys, neznamená to, že šperk nemůže být krásný, že má krásnou energii, nebo se Vám prostě jen líbí. Tudíž bych šperky z tyrkenitu nezatracovala, jen by prodejce měl uvádět pravdu a nesnažit se Vás obalamutit, což se bohužel hodně často děje.Máte k tomuto tématu nějaké dotazy nebo postřehy ? Neváhejte a pište, klidně pod článkem do diskuse !


za Armillas-Náramné náramky

Zuzana Loučímová

bottom of page