top of page

Transformační rok a vánoční bilancování

Konec roku je pro nás zásadní z několika důvodů. Jednak se odehrávají pro většinu lidí nejhezčí svátky v roce a také vybízí k ohlédnutí se za rokem uplynulým. Tenhle rok byl pro většinu lidí zásadně jiný a nanejvýš zapamatovatelný. Různá omezení, ztráty zaměstnání, snížení příjmů, děti na on-line výuce – to si nikdo z nás před rokem neuměl představit.


Průběžně během roku mě něco nutilo si zapisovat a přemýšlet nad tím, co se událo. A ty vhledy stále přicházejí. Když jsem si promýšlela tenhle článek, podívala jsem se na význam slova „bilancovat“. Slovník současné češtiny říká, že obecně jde o „hodnocení výsledku nějaké činnosti, uplynulé dobu atp“. Mně však víc zaujal význam v chemii, kde bilancovat znamená „zjišťovat, zkoumat (hmotnostní a energetický) vztah mezi látkami do systému vstupujícími a ze systému vystupujícími“.
Pojďme tedy to hodnocení udělat taky tak. Zhodnoťme si, co nám do našich životů vstoupilo, co to způsobilo a co muselo odejít, proč a co nám to přineslo. Pro mě byl tenhle rok neskutečně transformační, přestože by se mohlo zdát, že během roku nic moc nedalo dělat. V pracovní rovině jsem dala dohromady několik konceptů a ujasnila si směr, kterým se chci nadále ubírat. Díky tomu, že byly děti doma, jsme prohloubili náš vztah, chodili jsme pořád do přírody, začali jsme spolu víc vařit. Cítila jsem taky silnou energii předků, začala se tomuhle tématu víc věnovat a zprávy o mých předcích ke mně „nečekaně“ přicházely samy od sebe.


Až se mezi svátky zastavíte, najděte si klidnou chvíli, kdy vás nebude nikdo rušit a napište si úplně všechno, co vás při zpětném pohledu na uplynulý rok napadá. Vyhledejte mezi těmito věcmi souvislosti. Zhodnoťte si, co se vám povedlo a pochvalte se. Popřemýšlejte o tom, co „negativního“ vám uplynulé období přineslo a jak se z toho poučit. Díky psaní si jednak ujasníte, co vše se vám honí hlavou a také se k textu budete moct později vrátit a podívat se na něj s odstupem a novým pohledem. Své sepsané úvahy si schovejte a přečtěte si je o dalších Vánocích. Dojdete k další úrovni uvědomění.Malé bilancování si můžete udělat také každou neděli, resp. každý sedmý den, jako to udělal Bůh, když stvořil Zemi. O této technice a dalších neméně úžasných se můžete dočíst v mém novém e-booku „Sedm dní proti stresu“, který je pro vás zcela zdarma ke stažení zde.


Klidné Vánoce plné radosti ze sebe

a z ostatních přeje


Tereza

bottom of page