top of page

Tak trochu lehčí Vánoce :-)

Z předvánoční kuchyně se hlásí Šmakounova Anička! Jak jsem slíbila v předchozím článku, dnes přišel čas na dezerty, které jsou lehké, o kapku zdravější, a přitom velmi, velmi dobré! Ani nepoznáte, že mají méně tuku i cukru, což se při sčítání

vánočních kalorií může hodit!

Jednou z důležitých surovin je totiž šmakoun - potravina, jejímž základem je vaječný bílek. Více jsem o něm psala v předchozích článcích.


Dnes vám představím dvě sladké varianty šmakouna. Jednou je sladký kakaooříškový krém, který obsahuje 70% šmakouna a jen 30% kakaooříškové pasty, proto má skvělé výživové hodnoty. Můžete jej použít jako pomazánku na palačinky, k plnění dezertů a pohárů a nám se dnes bude báječně hodit k přípravě nepečených kuliček.

Druhou variantou je šmakoun s příchutí sušených švestek a skořice, který použijeme

při přípravě náplně do kakaové rolády či dortu.




A nyní již k receptům. Oblíbila jsem si variantu ála Ferrero rocher, které připravuji podle receptu blogerky Jitky Matěchové. Jsou velmi snadné, zvládnete je také! Můžete použít jako jedlý dárek, nebo cukroví na poslední chvíli!



Na cca 40 kousků budete potřebovat:

1 balení kakaooříškového krému Šmakoun https://www.smakoun.eu/kremy

150g loupaných mandlí

100g lískových ořechů

30g kakaového másla

100g kousky mandlí

140g kvalitní vysokoprocentní čokolády – např.čokoláda na vaření Vivani

40 lískových ořechů na střed kuliček

Lískové ořechy společně s mandlemi nameleme, nasypeme do mísy, přidáme kakaooříškový krém, ve vodní lázni rozpustíme kakaové máslo a nalijeme do mísy. Můžeme přidat kakao. Propracujeme a tvoříme kuličky. Do středu každé kuličky vmáčkneme lískový oříšek.

Směs na obalování:

Ve vodní lázni rozehřejeme čokoládu, na pánvi orestujeme nasekané kousky mandlí a zamícháme je do čokolády. V této směsi kuličky obalíme a klademe na tác s pečícím papírem, hotové dáme vychladit do lednice, kde je i skladujeme.


Sváteční roláda je u nás doma velmi oblíbená. Že je v ní šmakoun, nepoznal ani náš soused řezník, na kterém občas některé recepty testuji! :-) Roláda je navíc bezlepková, bez laktózy i mléčné bílkoviny.




Budete potřebovat:

Na těsto: 6 vajec

100 g třtinového cukru

50 g kakaa

Na náplň ( příprava den předem):

100g-200g šmakoun švestka se skořicí

200g sušených švestek

rum nebo brandy dle potřeby


Oddělíme žloutky od bílků. Žloutky vyšleháme s cukrem do pěny, přimícháme kakao, promícháme a nakonec jemně obracením zapracujeme sníh ( dávám nejprve polovinu sněhu, zapracuji a pak zlehka tu druhou polovinu). Pečeme cca 15 min na 180 st.C v předehřáté troubě na plechu vyloženém pečícím papírem. Ještě vlažné srolujeme i s papírem a necháme vychladnout. Potom papír opatrně sloupneme. Těsto je trošku lepkavé. Náplň : Švestky den předem zalijeme rumem, aby byly švestky ponořené a pěkně nasákly.

Rum můžeme samozřejmě naředit vodou, určitě to půjde i bez rumu, jen s vodou, pokud chceme třeba pro děti, nebo prostě alkohol nemusíme.

Druhý den naložený šmakoun rozmixujeme se švestkami i se zbytkem tekutiny a směsí potřeme roládu.


  • TIP: Nemusíte nutně rolovat roládu, placku rozřízněte a naplňte jako řezy. Můžete také ještě polít čokoládou a ozdobit sušenými švestkami.

  • Pokud přidáte více šmakouna, můžete náplň použít k přípravě nepečených kuliček, obalit v hořké čokoládě a klidně ještě i v kakau. Skladuji je v mrazáku a vždy vyndám jen pár kuliček ke kávě. Povolí během chvilky a manžel je miluje! :-)


Přeji vám, milé ženy, klidné, šťastné a radostné Vánoce.


Vaše Šmakounova Anička












bottom of page