top of page

Psychologie barev v interiéru


Ať už se chystáte ve Vašem domě malovat nebo jen máte pocit, že něco není ono, že Vás něco „ruší“ a působí neklidně, přečtěte si následující článek a možná se rozhodnete pro změnu ve Vašem domově. Nemusíte hned přebarvovat celé zdi, naopak, zkuste malou změna třeba doplňky a zkuste si, jak na Vás konkrétní barva působí.


MODRÁ uklidňuje celý organismus, způsobuje pokles tlaku a pomáhá nám relaxovat. Navozuje pocit svěžesti, čistoty a klidu. Je to pohodová barva, která se hodí do pracoven (podporuje soustředění) a do ložnic (uklidňuje).
ZELENÁ působí inspirativně, oslabuje naši citlivost vůči hluku a pomůže nám tak se lépe soustředit na práci, proto je to vhodná barva do pracovny. Je to barva přírody a výběrem tónů můžeme akcentovat její veselé (teplé odstíny) i tišící (studené odstíny) vlastnosti. V pracovně bychom neměli používat barvy vyloženě tlumící, ale ani příliš výrazné, které by rozptylovaly naši pozornost.ŽLUTÁ A ORANŽOVÁ


Žlutá zesvětluje, je veselá, navozuje dojem tepla, její světlé odstíny rozšiřují malé pokoje, je barvou optimismu, podporuje komunikaci a navozuje chuť k jídlu. Oranžová má podobné vlastnosti jako žlutá, dodává energii, ale pokud zvolíte tmavý odstín oranžové, může to některé živější povahy trochu dráždit. Obývací pokoj většinou bývá středem celého bytu, kde se schází celá a místem, kam zveme návštěvy. Proto by měl působit veselou a přívětivou atmosférou, čehož docílíte zejména použitím teplejších barev jako je oranžová či žlutá.

ČERVENÁ

obecně se hodí jen do velkých místností, kde je dostatek světla i prostoru. Citlivější jedince může unavovat i rozčilovat, má totiž provokativní a dynamizující vliv. Hodí se například do kuchyně. V kuchyni se nemusíte vyhýbat sytějším barvám, vhodná je žlutá, červená nebo třeba oranžová, které podporují chuť k jídlu a působí dobře na trávení. Naopak do kuchyní a zejména pak do jídelen není doporučována barva modrá, která tlumí a pomáhá udržet hladové choutky na uzdě. Červená barva se nehodí do dětských pokojů.HNĚDÁ je spojená s představou jistoty a pořádku, domova, důvěryhodnosti a spolehlivosti. Oblíbené odstíny hnědé jsou skořicová nebo kávová. Hodí se všude tam, kde si přejeme spíše uklidnit – to je hlavní vlastností hnědých odstínů. Výborně se hodí do koupelen.


Vybrali jste si?

Necháte se inspirovat při výběru barev do Vašeho interiéru?

#lektorkaPK


bottom of page