top of page

Proč je mi tak blízká Ajurvéda?

Ajurvéda je nauka o žití v souladu s přírodou, se svou myslí a tělem.

Tato věda pochází z Indie, kde vznikla tisíce let před tím, než moderní medicína poskytla vědecké důkazy o spojení mysli a těla. Je to jeden z nejdokonalejších a nejsilnějších zdravotních systémů, který není zaměřen pouze na systém léčby, ale zahrnuje znalosti o těle a vědomí a spojuje je tak, aby lidé mohli dlouho zůstat živí, zdraví a zároveň si naplno uvědomili svoji lidskou sílu.
Zdraví závisí na rozvíjení našeho vědomí a těla, a hlavně na jejich vzájemné harmonii a rovnováze. Tento proces není tak složitý, jak vypadá.

Ajurvéda nabízí mnoho postupů pro zdokonalení vnímání sama sebe a získání stavu vnitřní vyrovnanosti. Využívá léčivé síly barev, vůní, květů, plodů, lodyh, listů, kůry, kořenů a oddenků bylin a rostlin, které zkoumala a ověřovala jejich účinky po tisíce let.

Ajurvéda nás dovede k pochopení unikátního a jedinečného spojení mysli a těla.

Ajurvéda věnuje pozornost naší stravě, která má být pestrá, čerstvá, kvalitní a chutná .

Zde je několik základních doporučení ohledně konzumace jídel.


· Preferujte čerstvé potraviny před polotovary a instantními jídly.

· Vyvarujte se umělých ochucovadel.

· Jezte v mírném tempu ani rychle ani pomalu.

· Nejezte, když nemáte hlad.

· Vždy se posaďte u jídla (nejezte před počítačem, televizorem nebo během jízdy).

· Jezte v klidném prostředí, přátelské atmosféře a nikoliv, když jste naštvaný(á).Ajurvéda klade důraz na bohatý, klidný spánek a dodržuje rytmy pro jídlo, pro bdění i pro spánek.

Ajurvéda je o cvičení. Můžete zvolit jakékoliv cvičení, ale poslouchejte své tělo, bude vám říkat, jestli to cvičení je pro vás vhodné či nikoliv. Budete-li cítit radost z pohybu je to ono, jinak trpělivě hledejte dál.

Ajurvédský přístup je zaměřen na vyrovnání se a splynutí s organizační nekonečnou silou přírody.Příroda funguje bez námahy, bez strachu a spontánně.


Přijměte tento přístup, naučte se mít sami sebe rádi a buďte zdraví.#lektorkaPK


bottom of page