top of page

PepermintMáta je tradičně považována za vizionářskou bylinu. Mělo se za to, že pozvedá ducha a přináší prorocké sny. Její název je odvozen buď z řeckého mentha znamenající myšlenka nebo z řeckého minthe. Minthe bylo jméno řecké nymfy, která byla zaláskovaná do boha podsvětí Háda a chystala se ho svést, či podlehla jeho svodům, jak říká jiná verze. Do toho však zasáhla Hádova žena Persefona a proměnila tuto nymfu v aromatickou rostlinu – mátu.

Máta pochází původně z Evropy a Středního východu, ale nyní je rozšířena po celém světě. Ve starověkém Řecku se používala do kytic v pohřebních průvodech. Ve starém Egyptě byla součástí posvátného kadidla kyphi. V Římě byla součástí každodenního života, sloužila k aromatizaci vody v lázni, používala se v práškové formě k navonění ložního prádla. Od 14. stol. se mátový olej používal k bělení zubů.


Máta je jedním z nejsilnějších adaptogenů podobně jako levandule. Dokáže se přizpůsobit potřebám těla. Obsahuje přes 300 různých složek. Přibližně 200 z nich má chladivé účinky, 100 relaxační a 50 hřejivé. Uvolní se vždy to, co člověk v danou chvíli potřebuje. Za léčivými vlastnostmi máty stojí mentol, oživující aroma způsobují estery. Mentol brání kontrakci svalů tím, že blokuje proudění kontrakčních signálních iontů do svalových buněk. Lokální aplikace máty obvykle vyvolá chladivý pocit na kůži. Stimulovány jsou nervy, které přenášejí vnímání chladu. Blokuje se tak nervový přenos nepříjemných pocitů a bolesti.

Máta je jeden z nejúčinnějších olejů při zažívacích potížích, nevolnosti a nadýmání. Je skvělá pro masáž bolestivých svalů. Její protikřečové účinky pozitivně ovlivňují nervový systém. Její ostré aroma stimuluje nervy a mozek, zlepšuje koncentraci a snahu. Stimuluje při duševní únavě, zvláště je-li žádoucí okamžitý účinek. Rychle pomáhá od bolestí hlavy. Má silný prokrvující účinek, je chladivá a osvěžující. Je vhodná na chřipkové stavy s horečkou, kdy je žádoucí snížit teplotu a navodit pocit ochlazení. V této situaci je možné ji namíchat s eukalyptem, cypřišem a citronem do základního kokosového oleje a aplikovat na ramena, horní část zad, krk a spánky. Máta podporuje vykašlávání. Je účinná při dýchacích potížích, bronchitidě či astmatu, s horkým žlutým hlenem. Celkově podporuje cirkulaci čchi.V období, kdy cítíte, že přecházíte z jedné životní etapy do druhé, si můžete vytvořit jednoduchý rituál. Připravte si rozkrojené jablko, mátový olej, papír a pero. Najděte si klidné místo, kde nebudete rušeni. Kápněte si kapku mátového oleje do dlaní, hluboce ho vdechujte a dovolte si jasně vnímat pocity ve svém těle, ale i realitu kolem vás. Zamyslete se nad minulou kapitolou vašeho života, kterou byste chtěly uzavřít a napište si důležité lekce, které jste se naučily. Až bude váš seznam hotový, vezměte jednu polovinu jablka a pomyslně do ní vložte všechny chyby, kterých jste se dopustili, včetně pocitů viny a studu a poté odevzdejte tuto polovinu jablka zemi. Dejte si čas než vezmete do rukou druhou polovinu jablka, do ní vložte všechny zkušenosti a dovednosti, které jste se naučily a uvědomění, které byste si chtěly ponechat. Pak tuto druhou část jablka snězte, abyste v sobě tuto moudrost uchovaly.


Milé Donny, dnes jsem pro Vás čerpala z krásné knihy, která má v překladu název Dary esenciálních olejů. Těším se, že se s Vámi příště podělím o další zajímavosti z oblasti aromaterapie.


Ivana Sakura

www.esencezeme.czbottom of page