top of page

Ovocný koktejl s mlékem? Raději ne

Aktualizováno: 8. 7. 2021


Snídáte jogurt s ovocem? Máte rádi ovocné smoothie s mlékem? Vypadá sice lákavě, jak se ale po něm cítíte? Čtěte níže. 🥛 🍓 🍌

Neznám jinou nauku, která by měla tak komplexní znalosti o potravinách jako ájurvéda. Mezi základní principy zdravé výživy patří krom čerstvého jídla z kvalitních surovin, také umění vhodného kombinování potravin. Proč je to důležité? Podle ájurvédy souvisí zdravá a silná imunita se zdravým trávením. Původní příčinou všech nemocí je právě oslabené trávení, kdy nedostatečně strávíme snězené jídlo a v těle se pak hromadí toxiny způsobující rozličné potíže. 🍌 Zjednodušeně řečeno má každá potravina své typické vlastnosti a tráví se určitým způsobem. Pokud jíme společně potraviny, které se tráví podobně, naše trávení tak posílíme. A naopak. Nevhodné kombinování potravin vede k tvorbě toxinů, následnému zahlenění, únavě, oslabenému trávení, kvašení a zahnívání jídla, nadýmání, kožním potížím a dalším neduhům. Při přípravě jídla je tedy dobré přemýšlet nejen nad tím, jak bude výsledné jídlo chutnat, ale jestli se k sobě potraviny vůbec hodí. Jak se po jídle cítíme? Máme víc či méně energie? Jak ovlivní naši stolici či povlak na jazyku, které jsou indikátory množství toxinů v těle?

Podle ájurvédy má každá potravina svou chuť (tu dobře známe, cítíme ji v ústech), energii (chladivou či zahřívací energii v žaludku) a celkový účinek po strávení. Pokud kombinujeme potraviny s různými vlastnostmi, může to vést k potížím zmíněným výše. Silné trávení si obvykle po nějakou dobu s trávením nevhodných kombinací poradí. Stejně tak pokud jíme léta určitou nevhodnou kombinaci, tělu nezbývá nic jiného než si na ni zvyknout a potíže už nejsou tak viditelné. Ale neznamená to, že nejsou.

OVOCE SAMOSTATNĚ 🍓 Ovoce se obvykle tráví snadno a rychleji než ostatní potraviny. Délka trávení může být i 30 min v porovnání s několika hodinami u ostatních jídel. Pokud ovoce zkombinujeme s něčím jiným, trávení ovoce se zpomalí, ovoce začne kvasit a může způsobovat nadýmání. Místo půl hodiny, se pak tráví hodiny. Proto je celkově nejlepší jej jíst samostatně od ostatních jídel. Doporučuje se jíst minimálně 30 min před jiným jídlem nebo nejdříve 2h po jídle. Nejlépe se tráví, pokud dáme dohromady ovoce podobné kvality – citrusy společně, jablka s hruškami, apod. Například meloun je sladký, plný vody a z ovoce se tráví nejdéle. Proto bychom jej neměli s ničím kombinovat. Stejně tak se nedoporučuje snězené ovoce čímkoli zapíjet, včetně vody.

OVOCE A MLÉKO? I moje babička říkávala, že kdo zapije třešně mlékem 🥛, koleduje si o rychlou cestu na onu místnost. Podle ájurvédy je kombinování jakéhokoli ovoce s mlékem nevhodné. Ať jde o letní jahody s mlékem či smetanou, koktejl z banánů, lesního ovoce, melounu… Týká se to i kysaných mléčných výrobků jako jsou jogurtové a kefírové nápoje – například kefír s lesním ovocem nebo jogurtový nápoj s banánem či mangem, tzv. lassí. Takže pokud ráno snídáte jogurt s čerstvým ovocem, není to pro vás ta nejzdravější kombinace. Dlouhodobě způsobuje zahlenění a sníženou trávicí schopnost, tvorbu toxinů, přispívá ke kašli, alergiím, aj. 🍌 Proč se nedoporučuje oblíbené banánové lassí - tedy kombinace banánu a mléka? I když je chuť banánů i mléka sladká a obě potraviny mají ochlazující efekt na žaludek, jejich celkový účinek – takzvaná vipáka – se liší. Účinek banánů po strávení je kyselý a mléka sladký. Co se stane, když do mléka přidáte něco kyselého? Srazí se a to samé se stane i v žaludku.

KROK ZA KROKEM

Možná jsou pro vás zmíněné informace úplně nové. A navíc se zdá, že je kombinování potravin docela věda, což vás může odradit. Není ale nutné vše měnit ze dne na den. Pořád platí, že nejlepší jídlo je to připravené s láskou. Jen je dobré začít si více všímat toho, co a jak vaříme dohromady a jak na nás jídlo opravdu působí.

PŘÍPRAVA NA PODZIMNÍ OČISTU


Tělu prospívá pravidelná očista 🌿, která je provedená bezpečným a citlivým způsobem. Nejlepší čas je na přelomu sezón, což bude čas babího léta ke konci září. V září opět povedu individuální a skupinové očistné kůry. Ještě je možné se přidat.

Krásné léto všem!

Hanka Svíčka Cestou ájurvédy Jsem ájurvédská průvodkyně ke zdraví.

Zaměřuji se na výživu, očistu, denní návyky a ájurvédské terapie. 🌿 FB stránka Cestou ájurvédy 🌿 FB skupina Cestou ájurvédy - jídlem a sebepéčí ke zdraví

bottom of page