top of page

Otužování se stalo hitem letošní zimy

Jelikož nám vládní opatření hodně omezily možnosti užití volného času a posílení imunitního systému je teď důležitější než kdy jindy, začalo se mnoho z nás otužovat. Otužování se stalo hitem letošní zimy lidí a stalo se i mojí každodenní závislostí.

Jak jsem se dostala k otužování a jak dlouho to provozuji?
Asi před čtyřmi lety jsem byla na přednášce Vítka Schlesingera , kde jsem poprvé slyšela velké benefity otužování. Od té doby jsem se rozhodla to zkoušet, četla jsem mnoho knih a článků na toto téma, hodně mě to lákalo.


Ze začátku jsem vlezla pod studenou vodu jen po sauně či hot józe, na kterou chodím pravidelně už pár let jednou či dvakrát týdně. Zhruba před rokem a čtvrt jsem se sama sobě zavázala, že každé sprchování zakončím alespoň pár vteřinami ledové vody. Když jsem ve sprše vydržela přes minutu, tak jsem si na podzim řekla, že půjdu level posunout o něco výše a skočím do chladné vody venku. Ze začátku jsem po chvilce utíkala ven, dnes už dokážu v ledu v klidu meditovat i přes deset minut či plavat delší vzdálenosti. Je to boží pocit, ten klid v hlavě a především ty endorfiny potom.Každému doporučuji se vším postupovat po krocích opatrně a ve všem vždy důsledně poslouchat svoje tělo. Věřte tomu, že už jen ledová sprcha na ruce a nohy po lokty a nebo kolena je velmi kvalitní základ uvolněné a příjemné celotělní sprchy.


Pokud vlítnete do sprchy s nadějí, že 20 vteřin ledového šoku nějak přetrpíte a pak vám bude dobře, zkuste to u další sprchy jinak.


Chladná voda by měla být příjemný prožitek od začátku do konce. Bez křečí a nepříjemných pocitů. V úvodu pravděpodobně přijde teplotní šok, to je normální. Ovšem pak by měla být relativně příjemná. Cílem je se naučit v chladu uvolnit. To je dovednost, která vám opravdu zjednoduší život.Učme se do nepříjemných situací uvolnit. To ale nejde, pokud je situace příliš nepříjemná. Jako každý správný trénink, by i studená sprcha měla být postupná. Po ledovém koupání je důležité promíchat studenou krev na končetinách s teplou ve středu těla cvičením, kde se zapojí celé tělo. Já dělám určité cviky z taichi či dřepy s výskokem. Díky tomu nedojde k nepříjemnému třesu.
Další můj level po otužování v zamrzlém rybníce či ledové řece bylo otužování vzduchem. Začala jsem běháním v triku s dlouhým rukávem, když se teplota blížila nule a můj zatím největší zážitek byl výšlap na horu Plechý (22 km) v mínus 12 stupních v tílku, neuvěřitelný výkon za který jsem na sebe byla upřímně vážně hrdá.

Jak funguje otužování studeným vzduchem?


Studený vzduch má účinky stejné jako voda. Jen pomalejší. Voda je 25x vodivější, takže z vás vytáhne teplo 25x rychleji než vzduch o stejné teplotě. Vzduch vám dobře poslouží, když budete chtít chlad na celé tělo, ale nebudete se cítit na intenzivnější koupel. Nezabere vám žádný čas navíc. Vyjdete alespoň se smetím bez bundy, za dvě minuty – obejdete dům a jste zpět. Postupně můžete čas, který strávíte venku, prodlužovat. Pokud běháte, pomůže vám postupné odkládání oblečení k lepším výkonům vašich svalů, dýchání i elektráren vašich buněk.
Výborným učitelem je Wim Hof, používám jeho aplikaci, samozřejmě jsem četla jeho knihu a moc ráda bych se chtěla zúčastnit přímo jeho kurzu a setkat se s ním osobně. Dříve jsem neměla ráda zimu, vždy byla jako pták a na zimu jsem odlétala do teplých krajin, ale teď nahlížím na zimu naprosto jiným pohledem, zimu miluji a užívám si její pozitiva pro naše tělo na maximum. Vše co dělám já, může každý z Vás, je to jen přepnout vše v hlavě.

Všem Vám moc fandím a přeji překrásný zimní čas.


Markéta Hytmanová, Dis.

bottom of page