top of page

Očista jako strašák?


Před časem jsem dostala od své klientky otázku: „Co pro sebe můžu udělat na podzim?“ A moje rada zněla: „Začala bych podzimní očistou 😊. Teď v babím létě je na ni ten pravý čas“. Měli jste vidět ten děs v jejích očích! V zápětí jsem se dozvěděla její hororové zážitky…Jak před lety držela ovocný půst. Celých 5 dní pila jen ovocné šťávy podle jedné chytré knihy. A na konci ji málem odvezla záchranka…

Víte, ájurvéda je na světě nějakých 3-5 tisíc let. Je to ucelený systém přístupu k životu, světu, ke zdraví. Zkrátka nasbírala opravdu hodně zkušeností. A díky tomu nám nabízí tisíce let ověřené metody očisty. Nemusíme držet dlouhé půsty, být pouze o vodě či rostlinných šťávách, jak je dnes moderní. Můžeme si vystačit jen s doma uvařeným očistným jídlem, připraveným podle určitých zásad. Nemusíme si představovat kdo ví jaké trápení. Vždy záleží na „čistotě“ našeho organismu, takové budou i jeho reakce.

Tělu pravidelná očista zkrátka prospívá 🌿. Je to pro něj restart. Večerní sprcha či čištění zubů jsou součástí naší denní rutiny. Ale pročištění těla zevnitř, abychom podpořili své zdraví, zažité nemáme. Určitě víte, že i v naší kultuře byly období půstu, tvrdé práce na poli a další sezónní činnosti, které se postupně vytratily. Tohle vše vedlo k posílení naší imunity, dnes oslabené sedavou prací, přejídáním či nezdravým jezením, ale hlavně velkou mírou stresu.

Očistou chceme tělo zbavit toxinů. Jedná se o nečistoty, jinými slovy metabolický odpad, který je dlouhodobě výsledkem špatně strávené stravy. Vzniká slabým trávením a špatnými stravovacími návyky jako je přejídání, jezení bez hladu, ve spěchu, stresu apod. Tyto toxiny jsou dle ájurvédy prapříčinou všech nemocí 🌿. Během očisty bychom se toxinů měli zbavovat - i když ne vždy se tak děje, pokud ji děláme špatně či pod nevhodným vedením.

Proč ji dělat❓ Očista nám může pomoci s rozličnými potížemi, ať je to únava, deprese, oslabené trávení, alergie, chronická bolest, nespavost, nadváha… Nebo pomůže zpomalit průběh našich jiných potíží. Ale pouze taková očista, která je dělaná bezpečným a citlivým způsobem❣️. Upřímně, znám ve své praxi řadu lidí, kteří si očistou bez vedení ublížili.


Očista není samospásná. Není vhodná pro těhotné a kojící, výrazně oslabené lidi a závažně nemocné, kde je nutný naprosto individuální přístup. Nejlepší čas na očistu je na přelomu sezón, tedy přechod ze zimy do jara a z léta do podzimu. ❣️ Tedy TEĎ ❣️ Na konci září opět povedu skupinové očistné kůry. Dělat něco skupinově má řadu výhod - největší je asi skupinová podpora. Váháte-li, jestli se přidáte nebo se chcete zeptat na víc detailů, zavolejte mi či napište. Těším se na vás 😊.


Hanka Svíčka Cestou ájurvédy Návrat ke zdraví ájurvédskou cestou pomocí stravy a sebepéče. Konzultace, workshopy a kurzy vaření. Studium v Ájurvédské gurukule v Praze. facebook: Cestou ájurvédy e-mail: hanka.cestouajurvedy@gmail.com mobil: 775 64 20 32

bottom of page