top of page

Něco o perlách a proč mají pro ženy takové kouzlo

Perly mají pro ženu zvláštní význam.


Symbolizují pro nás něhu, lásku, křehkost. A zároveň odolnost a poselství, že i přes nepřízeň podmínek si lze uchovat jemnost a krásu.


Perla odráží úchvatnost a půvab ženy. Symbolizuje SEBELÁSKU v nejčistším slova smyslu.Co vlastně je perla a jak vzniká?


Je to malý útvar, který vzniká uvnitř perlorodky, ústřice. Jsou to lastury, kde se obaluje např.zrnko písku perletí, jako ochranou vrstvou proti cizímu útvaru.

V jedné schránce může růst současně pouze jedna perla. Přírodní perly jsou velmi vzácné a více či méně žádané v závislosti na množství, kvalitě a tvaru perleťové hmoty.

Mají kulatý až nepravidelný tvar. Známe perly mořské i sladkovodní.


Perla by se měla dotýkat vaší pokožky, tímto procesem se nejen přenáší její energie přímo k vám, ale i se díky otírání a vlhkosti kůže udržuje v „kondici“.


Bílé perly symbolizují půvab, čistotu a nevinnost. Dodnes se někde drží tradice, že ve svatební den nosí nevěsta šperky z bílých perel.

Černé perly se vyskytují v tělech zvláštních druhů ústřic s černými okraji, nejčastěji u ostrova Tahiti ve Francouzské Polynésii.

Nejdražší jsou perly z jižního Pacifiku, které se pěstují v Austrálii, Barmě, Indonésii a dalších sousedních zemích. Obvykle měří 1 až 2 cm v průměru, a proto se prodávají za vysoké ceny. Jejich zbarvení bývá bílé, žluté, žlutooranžové nebo modravé; navíc mohou


Sladkovodní perly jsou produkovány mj. perlorodkou říční. V chovu se používají cizí tělíska menší než v mořských farmách. Sladkovodní perly se liší tím, že v jedné perlorodce může růst až 20 perel současně. Mohou mít růžový, zelený nebo modrý nádech.Využití perel:

Starověcí Egypťané si perel vážili natolik, že se s nimi nechávali pohřbít. Perlami se ověšovala Kleopatra. Dokonce z nich mlela prášek, který sypala do vína nápadníkům.

V antickém Řecku platily perly za symboly čistoty, v Indii se jimi zdobily štíty válečníků. „Perly jsou slzy bohů, které klesly na dno oceánů,“ říká jedno perské přísloví.


Perly bývají součástí luxusních pleťových krémů, a to ve formě prášku, který má omlazující, revitalizační, detoxikační a harmonizující účinky. Navíc v sobě udržuje vysokou koncentraci koenzymu Q10. Částečky z perel se dávají i do vlasové kosmetiky, jsou v antiperspirantech, v lacích na nehty či pracích prostředcích


Zajímavost z historie:

Nejslavnější perla světa La Pelegrina. V 16. století byla vylovená otrokem v Panamském zálivu. Perla se dědila, až přešla do rodiny Bonapartů. Ti ji prodali do Anglie a roku 1969 se objevila na aukci v New Yorku. Za 37 000 dolarů ji koupil manžel herečky Elizabeth Taylor. V roce 2011 se klenot vydražil v přepočtu za 238 600 000 Kč!


Milé Donny, říká se, že šperk s perlami by měla mít v každé šperkovnici každá žena. Teď už určitě víte proč, a pokud žádný ve vaší sbírce nemáte, můžete si ho přát třeba od Ježíška :)Přeji vám krásný adventní čas


S láskou Zuzana

za Armillas - Náramné náramkyZdroj zajímavosti:

https://www.eppi.cz/napoveda/drahokamy/perla


bottom of page