top of page

MYRHA - olej spojení s Matkou Zemí
Myrhovník je trnitý zakrslý keř, který dosahuje výšky až tří metrů. Roste na Středním východě, v severní Indii a v severní Africe. Z kmene po naříznutí vytéká světle žlutá pryskyřice, která na vzduchu vytváří poloprůhledné, červenohnědé slzy. Účinky myrhy jsou na Blízkém východě, ve středomoří i v Egyptě známé již čtyři tisíciletí. Ve starověkých kulturách Sumeřanů, Babyloňanů, Egypťanů i Hebrejců patřila mezi tři vysoce ceněné aromatické látky spolu s kadidlem a nardem. Myrha byla ze všech tří nejvzácnější. Její cena byla často vyšší než cena zlata a drahých kamenů.

Název myrha pochází z arabského murr, což znamená hořký. Jméno myrha je odvozeno od řeckého Myrra. Starověká legenda vypráví příběh princezny Myrry, která rozhněvala bohyni Afrodítu. Myrra byla donucena uprchnout do pusté země Sáby a bohové ji proměnili v myrhovník. Ze žalu vyplakávala slzy v podobě pryskyřice.


Egypťané nazývali myrhu punt nebo phun. Říkalo se o ní, že pochází ze slz boha Hora – boha Slunce se sokolí hlavou. Byla součástí posvátné směsi kyphi používané při ceremoniích a posvátných obřadech. Používala se také do mastí, k léčbě poranění kůže a k péči o dásně a ústa. Její síla zastavuje hnilobné procesy a zabraňuje rozpadu, proto sloužila k balzamování mrtvých. Na královských dvorech starověkých civilizacích byla myrha jednou ze základních ingrediencí parfémových směsí. Hebrejci ji pili s vínem, aby si zbystřili smysly před náboženskými obřady. Podle Bible byla součástí i Kristova

narození. Křesťané ji stále spolu s kadidlem používají k liturgiím.Myrhový olej pomáhá zklidnit mysl a doslova se vnořit do naší podstaty, do čisté esence našeho bytí. Celkově zklidňuje a navozuje klid a mír v celém těle. Je jedním ze základních olejů na zahlcenost mysli, při roztěkanosti a neklidu. Pozůstalým přináší schopnost snášet žal a smutek. Uzavírá rány z odmítnutí i porážek. Ztělesňuje uklidňující sílu samoty. Napomáhá vytváření harmonického vztahu se sebou i s vnějším vesmírem.

Jeho zemitá hořkosladká vůně přináší spojení se Zemí. Může nám být průvodcem ve vnitřním světě vášní a silných emocí. Posiluje naši citovou oblast, abychom ustály náročné emočně vypjaté situace. Uvolňuje nervový systém od toxické zátěže. Pomáhá nám doslova „cítit se ve své kůži dobře“ a dodává nám sílu pro vyjádření a zhmotnění našich snů.

Je krásným hlubokým olejem do harmonizujících směsí. Má velmi příznivý vliv na pokožku a pleť, vyhlazuje vrásky. Její používání se doporučuje i v letních měsících.


S přáním krásného léta všem Donnám

Ivana Sakura

www.esencezeme.cz
bottom of page