top of page

Muži a ženy odpočívají jinakÁjurvéda se zabývá uměním žití. Napadá mě, že v dnešní době bychom měli pěstovat hlavně umění odpočívání. A kdo by měl nejvíc odpočívat? Jsme to my, ženy.

Přiznávám se, že jsem se právě dopustila ájurvédského faulu. A čím? Paušalizováním. Ájurvéda je vše jen ne obecným návodem na život. Staví se ke každému člověku stoprocentně individuálně. Ale tady si paušalizování dovolím. Jak je známo, je doménou českých žen, že jsme superženy ve všech svých rolích. Očekává se, že budeme stoprocentní v zaměstnání, v domácnosti, s rodinou… A ještě u toho budeme skvěle vypadat a půjdeme s dobou. Znám země, kde takové nároky na všech frontách nejsou. A tak u nás vnikají generace udřených, vyčerpaných a vyhořelých žen.

A teď už k tomu odpočívání. Asi tušíte, co chci říct. Je nutné. Ale proč? Podle ájurvédské lékařky Claudie Welch si muži nejlépe odpočinou aktivitou, ženy naopak dokážou být aktivní až díky odpočinku. Je to tedy přesně opačně a souvisí to s rozdílem kvalit ženských a mužských hormonů.

Jak ájurvéda, tak tradiční čínská medicína popisují polarity. Nejspíše znáte čínský jin a jang, kdy mužská jangová síla je energizující, stimulující, odlehčující. Ženská jin je zase uzemňující, zklidňující, vyživující. Z tohoto pohledu žijeme ve velmi mužském, jangovém světě. A abychom byly my ženy v rovnováze, potřebujeme jej vyvažovat jinovou kvalitou. Kvalitou spočinutí.

Pokud tedy bude o víkendu naše mužská polovička z našeho pohledu „přehnaně“ aktivní, nechme ji. A nevyčítejme si, že my toho tolik nezvládneme. Ve svých volnočasových aktivitách se někdy neshodneme právě proto, že potřebujeme každý něco jiného. Samozřejmě, že i ženy potřebují být aktivní a muži pasivní, mluvíme ale o našich přirozených tendencích. A ano, lehce paušalizujeme.

Říkáte si, že jsou situace, kdy zkrátka odpočívat nejde. Kdo za nás uvaří, uklidí, nachystá, vypere, postará se o děti či nemocného člena rodiny. I když si úkoly rozdělíme, je jich, zdá se, stále hodně. Věřím ale, že vždy je možné si alespoň o kousíček vyjít vstříc. Že je možné z naší rychlosti aspoň lehounce ubrat a něco z našich úkolů zkrátka opustit. Odpočinkem získáme energii, abychom zazářili tam, kde nám to dává smysl.


Z vlastní zkušenosti vím, že riskantní jsou situace, kdy máme pocit, že se nás to netýká. My přece máme vše pod kontrolou… Opak je často pravdou.

Proto si zkusme upřímně odpovědět na otázku: Jak si nejlépe odpočinu? A jak často to pro sebe dělám? Co je pro mě reálné dělat na denní bázi? A podle odpovědi se k sobě zachovat. Ájurvéda nám pomáhá si takové zdravé návyky nastavit.

Přeji nám všem krásné a odpočinkové svátky a hlavně celý nový rok.

Hanka Svíčka Cestou ájurvédy Věnuji se ájurvédě, jednomu z nejstarších a nejucelenějších léčebných systémů na světě. Pomáhám klientům s dlouhodobou únavou, nedostatkem energie, úpravou váhy, trávicími potížemi, zdravým jídelníčkem, slabou imunitou. Během konzultace zjišťuji váš psychofyziologický typ, stav trávení a množství toxinů v těle. A na míru vám doporučím stravu, koření, byliny a denní návyky, díky kterým se vrátíte zpět do rovnováhy. Tedy ke zdraví.

Foto: Simon Migaj

bottom of page