top of page

MEDUŇKOVÝ ESENCIÁLNÍ OLEJ - olej světla


To co nám esenciální oleje mohou zprostředkovat je oka-mžik TEĎ. Moment mezi minulostí a budoucností – přítomnost. Jedna kapka do dlaní, nádech – výdech. Vědomé vnímání tohoto stále se opakujícího se rytmu života zklidňuje. Krása, čistota a intenzita vůní esenciálních olejů prohlubuje dech, osvobozuje a přináší úlevu.

Pro dnešní slavnostní den jsem zvolila vzácnou esenci meduňky – esenci světla, která přináší naději a klid do dnů, v nichž přibývá tmy. Její aroma je sladké, lehce citrusové a svěží zároveň.

Olej je to vzácný, z lístků meduňky se získává jen velmi malé množství oleje. Pro naplnění 5 ml lahvičky (na fotografii) je třeba 30 kg této byliny, na 1l je tedy potřeba 6 000 kg rostlinného materiálu.

Jediná kapka v harmonizační směsi v roll-onu nebo při masáži však udělá divy. Jemná síla tohoto oleje působí na stavy roztěkanosti i přílišného nervového vzrušení. Tam, kde je mysl příliš rozvířená a neklidná, tam meduňka vnáší pokoj. Má mírné sedativní účinky a zmírňuje úzkost. Stejně jako slaměnkový nebo heřmánkový olej nám i meduňka může pomoci zpracovat emocionální traumata z minulosti a snadněji přijmout skutečnost takovou, jaká je.

Již Avicenna psal, že „meduňka rozveseluje srdce a posiluje vitalitu ducha“, Paracelsus ji nazýval „elixírem života“.

Meduňkový esenciální olej může podpořit a posílit naši imunitu. Doporučuje se při virových infekcích, nachlazeních, v době rekonvalescence, působí i na herpesviry. Naředěný meduňkový olej je vhodné pravidelně aplikovat na páteř nebo na plosky nohou. Přes reflexní zóny na nohou působíme na jednotlivé orgány v těle.

Olej obsahuje účinné látky geranial, neral, B-caryophylen, germacren a další.

Při projevech alergie vtíráme naředěný meduňkový olej do oblasti kořene nosu nebo na chodidla. Pro zklidnění kašle při astmatu či bronchitidě, vmasírováváme naředěný olej do oblasti hrudníku a horní části zad.

Meduňka také usnadňuje trávení, zvláště pokud jsou potíže způsobené nervovým vypětím. Pak je na místě jemná masáž břicha. Masírujeme vždy po směru hodinových ručiček. Příjemně voňavou směs vytvoříme přidáním pomerančového nebo oleje neroli.

Pokud máme k dispozici čistý meduňkový olej, je radostí vytvořit si voňavou směs, která bude harmonizovat naše tělo i mysl. Meduňku je vhodné kombinovat s bergamotem, pomerančem, neroli, citronem, tangerinkou, limetkou, levandulí, eukalyptem nebo kadidlem. Do mističky vlijeme základní olej dle naší volby (např. mandlový, frakcionovaný kokosový, meruňkový), přidáme 1 kapku meduňky a 3 kapky jiného esenciálního oleje. Voňavou směs si vtíráme do chodidel, následně jemně vmasírováváme do celého těla.

Mějme na paměti, že stres je jeden z faktorů, který naši imunitní reakci snižuje. Dojde-li však k hlubokému uvolnění těla, samoléčící schopnosti v nás se znovu nastartují a účinnými látkami, které jsou v meduňce obsaženy, i její medově sladkou vůní působící na naší psychiku celý samoléčící proces podpoříme. Věnujeme-li se této péči pravidelně, můžeme vědomě přispět k regeneraci našeho těla.


Ivana Sakura

www.esencezeme.cz

Použitá literatura

[1] G. Mojay: Aromaterapie pro léčení duše. Alternativa 2000, Praha.


[2] K. G. Stiles: Esenciální oleje, kompletní příručka. ANAG 2019, Olomouc.

[3] Advanced Oil Magic, Advanced Oil Guidebook, Oil Magic Publishing 2019, Cheyenne.

[4] The Essential Life. Total Wellness Publishing, LLC 2019.

[5] Essential Emotions. Essential Emotions, LLC 2019, Pleasant Grove.

bottom of page