top of page

MABON - podzimní rovnodennost aneb malý svátek čarodějnic

Moje milé, všechny Vás moc zdravím.


Tento týden se bude nést ve znamení podzimní rovnodennosti, 21.-22.9.2021, kdy

v rámci kola roku čarodějnice, je podzimní rovnodennost jedním ze svátků, které se slaví a říká se mu Mabon.

.

Hlavním tématem Mabonu je zcela jistě „Poděkování“. Mabon je takovým “ Dnem díkůvzdání čarodějnice“.Tento svátek je pojmenován podle boha velšské mytologie Mabona.


Je zde další bod dokonalé rovnováhy na cestě kolem Kola roku, jehož protějškem je Ostara neboli Jarní rovnodennost.

Noc a den jsou opět stejně dlouhé a v dokonalé rovnováze - temné a světlé, mužské a ženské, vnitřní a vnější, vše v rovnováze.

Ale, opět jsme na prahu přechodu a od této chvíle začíná rok ubývat a tma začíná porážet světlo.

Cyklus přírodního světa se blíží k dokončení, síla Slunce ubývá a od této chvíle se noci prodlužují a dny jsou kratší a chladnější.

Míza stromů se vrací zpět ke kořenům hluboko v zemi a mění letní zelenou na oheň podzimu, v planoucí červenou, pomerančovou a zlatou.


Vracíme se do tmy, odkud jsme přišli.

Mabon je tedy slavnost a také čas odpočinku po sklizni. Pokud jde o životní cestu , je to okamžik sklizně toho, co jsme zaseli. Je čas dokončit projekty, vyjasnit si a pustit to, co již nechceme nebo nepotřebujeme. Připravujeme na sestup, aby zima mohla nabídnout čas na přemýšlení a mír.

Je čas zasadit semínka nových myšlenek a nadějí, které budou ležet spící, ale živené ve tmě, až do návratu jara.


Symboly Mabona

Roh hojnosti

Roh hojnosti, je pro Mabon tradičním symbolem. Je to nádherný symbol pro bohatství sklizně a je krásně vyváženým symbolem, který je mužský (falický) i ženský (dutý a vnímavý).

Jablko

Jablko je symbolem ovocné sklizně. Jablko výrazně figuruje v mnoha posvátných tradicích. Je symbolem života a nesmrtelnosti, uzdravení, obnovy, regenerace a celistvosti .

Je spojeno s krásou, dlouhým životem a obnoveným mládím. Pro pohany obsahuje jablko „tajemství“.

Nakrojte jablko na šířku a odhalí pentagram obsahující semena. Je to velmi oblíbený symbol pohanství.


Pentagram -Pět bodů představuje prvky Země, Vzduch, Oheň, Voda s Duchem nahoře, a tedy také směry Východu, Jihu, Západu, Severu a Uvnitř.

Kruh kolem pentagramu představuje věčný kruh/koloběh života a přírody a celistvosti. Při rituálech a obřadech pentagram odpovídá elementu Země. Věří se, že je ochranou před zlem pro osobu i domov, nosí se jako amulet nebo slouží k ochraně vchodů do domu okny a dveřmi.


Barvy Mabonu

Od zelené po červenou, oranžovou, žlutou, hnědou a zlatou.


Mabonský oltář

Váš oltář by měl být ozdoben do těch nejlepších produktů, jaké můžete najít na polích, v lese, na trhu, na zahradě i ve volné přírodě.

Jablka, hrušky, švestky, trnky, šípky, bezinky, ostružiny, bobule hlohu, možnosti jsou velké. Pokud sbíráte z přírody, nebuďte chamtiví - vždy nechte ptákům a malým tvorům dostatek ovoce a bobulí.

Vytvořte venkovní svatyni pro duchy přírody jako poděkování za odměnu, kterou pomáhají poskytovat. Nechte jim jednu z každé květiny, ovoce a zeleniny, kterou máte, jako dárek.

Velký svátek díkůvzdání.

Uspořádejte hostinu pro přátele a rodinu s použitím co největšího množství ovoce a zeleniny, místně vypěstovaného.


Jděte na procházku.

Vydejte se na procházku a nasbírejte co nejvíce divoké hojnosti přírody, přičemž respektujte potřebu ponechat dost pro všechny ostatní, včetně přírodních duchů. Najdete divoké švestky, trnky, šípky, bezinky, ostružiny, bobule hlohu a další. Pamatujte, že ovoce je nositelem vzácného semene.


Dokončení.

Už nyní plno z nás myslí na jaro, jako na čas vyklízení, ale nyní je ideální čas na dokončení nedokončených projektů a vyčištění vašeho domova od nežádoucích věcí. Vyhodnoťte i třeba svou duchovní praxi - připojujete se k sobě? K Zemi? K vyšším světům? Co můžete udělat pro posílení těchto spojení, jak jít hlouběji a být moudřejší? Přemýšlejte o tom prosím. Já jsem velmi vděčná za svoji rodinu a přátele, a jsem opravdu vděčná za všechny z vás, které jsem měla to štěstí poznat a setkat se s vámi. Nechť máte všichni velmi radostný svátek rovnodennosti - Mabon. Hodně štěstí! Vaše čaroda Ili zdroj: goddessandgreenman.co.uk, obrázek : Pinterest

bottom of page