top of page

Letní rychlovka? Vyhrává salát!

Asi se shodneme, že když se oteplí, počasí nás táhne spíše ven, než do kuchyně.

Zároveň víme, že kvalitní jídlo je důležité a určitě se nechceme odbývat každý den namazaným pečivem. Výborným řešením je salát! Hodí se vždy, vejde se nám i do redukce a zvládne ho připravit opravdu každý! Na svačinu, večeři nebo lehký oběd! Zvlášť když obsahuje vyvážený poměr živin, včetně kvalitního proteinu!

Bezpočet variant a pestrost surovin zajistí, že i když jej budeme jíst často, budeme jíst dostatečně pestře a kvalitně. Nemusí být jen čistě zeleninový, stejně dobře nám poslouží i rýžový, těstovinový, kuskusový atp.

Důležité je jen to, aby byl nutričně vyvážený a hlavně, abychom si na něm pochutnali.

Dnes si ukážeme obě varianty, opět se šmakounem, který nám dodá potřebnou bílkovinu, aniž bychom jej museli tepelně upravovat. Zároveň nepřidá další tuk, ani zbytečně kalorie.


ŘEDKVIČKOVÝ SALÁT se šmakounem

V tomto salátu použijeme ředkvičky a řapíkatý celer, druhy zeleniny, které v tomto období doporučuje i tradiční čínská medicína. :-)


Na dvě porce budete potřebovat:

2 svazky ředkviček

4 stonky řapíkatého celeru

200g šmakouna uzený ( nebo klasik)

150g cottage sýra

1 lžíce dijonské hořčice

1 hrst pažitky

Postup:

Ředkvičky si očistíme a nakrájíme na menší kousky. Celer oloupeme, zbavíme zbylých vláken a nakrájíme tenké plátky. Šmakouna nakrájíme na kostičky a vše smícháme v míse s cottagem, hořčicí a nasekanou pažitkou. Nejlepší je salát vychlazený a uležený pár hodin, aby se chutě pěkně spojily.

Výživové hodnoty na 1 porci:

836 Kj, Bílkoviny 26g, Sacharidy 15g, Tuky 4g


TĚSTOVINOVÝ SALÁT se šmakounem


Na dvě pěkné porce budete potřebovat:

100g šmakouna provensálského

250g uvařených celozrnných těstovin 4 keříková rajčata 1 menší cibule 1/2 červené papriky 2-3 hrsti polníčku

2 polévkové lžíce bílého jogurtu Tamari dle vlastní chuti 1 lžička koření Bruschetta 1 pol. lžíce olivového oleje sůl dle chuti

Uvaříme těstoviny, necháme vychladnout, pokrájíme zeleninu a šmakouna a všechny ingredience smícháme. Dosolíme dle vlastní chuti opatrně až nakonec- Tamari, směs koření i Šmakoun již sůl obsahují. Salát podáváme vychlazený. TIP: Ideální do práce do krabičky. Druhy těstovin můžete obměňovat za pohankové, cizrnové....

Výživové hodnoty na 1 porci : 1467 KJ, Bílkoviny 16g, Sacharidy 50g, Tuky 9g


Přeji vám, milé ženy, krásné dny, pozitivní myšlenky a dobrou chuť! :-)


Vaše Anna Pláničková alias Šmakounova Anička


P.S. příště se pustíme do dezertů :-)bottom of page