top of page

Krásné 94. narozeniny přejeme


Toto významné životní jubileum slaví právě dnes PhDr. Hana Gerzanicová – Honsová.


Paní Hana se narodila 11. 5. 1928 v Plzni na Roudné. Významnou roli v jejím životě sehrál její otec, který byl středoškolským profesorem a filologem.

Hana se od mala musela učit němčině, francouzštině a angličtině. Tato jazyková výbava ji přivedla i k tlumočení.V sedmnácti letech tlumočila americkým vojákům, kteří osvobodili Plzeň na konci druhé světové války.


Na tuto dobu paní Hanka zavzpomínala, když jsem u ní byla před nedávnem na návštěvě, a ukázala mi fotografii na níž má na sobě krásné společenské šaty, které si nechala ušít z padáku amerických vojáků. Ten získala od amerického generála za pomoc s tlumočením. Slečna Hana byla pozvána na ples, a protože po válce neměla žádné společenské šaty a nebylo možno sehnat látku, dostala padák a z něj byly tyto nádherné šaty ušité.Po válce odešla Hana studovat do Prahy Filozofickou fakultu.

V Praze se zamilovala a potom dokonce šla za hlasem svého srdce a to doslovně.

V roce 1949 emigrovala do Německa. Do Německa následovala svého spolužáka, který se po čase stal i jejím životním partnerem. Její přechod hranic byl dosti dramatický, přes hranice šla sama, ale díky jazykovým schopnostem se naštěstí se svojí láskou v mnichovském sběrném táboře potkali.Paní Hana v Německu využila svých znalostí a začala vyučovat angličtinu.

V Německu se Hana provdala za svého vysněného partnera a v roce 1951 spolu, už jako manželé, odcestovali do Autrálie.
Na dobu, kdy žila paní Hana v Austrálii má také velké množství vzpomínek. Na jedné z mnoha fotografií mi ukázala svoji dívčí třidu, kterou učila.Paní Hana se však proslavila básněmi, které publikovala jak v angličtině, tak v češtině. Věnovala se též překladatelské činnosti.


Paní Hana Gerzanicová získala za svůj život mnoho velmi významných ocenění jak v Austrálii, tak i v USA.

V Praze ji byla v roce 2009 udělena v senátu prestižní cena „Významná česká žena ve světě“.

V svém rodném městě byla oceněna pečetí města Plzeň.


Od roku 1990 znovu žije v Plzni ve svém rodném domě. Zde jsem paní Hanu navšívila a vyslechla si její životní příběh.Hned v sousedství domu, kde žije, je Kaplička, kterou nechal postavit Hany dědeček k příležitosti svatby její maminky.


Paní Hana je nejen velkou vlastenkou, ale též zapálenou patronkou plzeňské Roudné. Pro kostel na Roudné pořídila a nechala vysvětit zvon. Poslední velmi krásný počin paní Hany je věnování souboru maleb Křížová cesta právě do kostela na Roudné. Tuto Křížovou cestu namaloval její předek, akademický malíř a grafik nazarénského směru Joseph rytíř von Furich.

Joseph rytíř von Furich působil nejprve v Praze a od roku 1840 ve Vídni jako profesor na umělecké akademii, zde také spravoval Lambergovu galerii. Roku 1861 byl povýšen do šlechtického stavu.
Když jsem se s paní Hanou sešla, vyprávěla mi nejen svůj životní příběh, ale i o tomto díle o Křížové cestě.Křížová cesta má pro ni nejen duchovní význam spojený s Velikonocemi, ale jak paní Hana řekla i my jsme právě teď také na cestě a „TAM“ to dobře dopadlo a ono TO musí dobře dopadnout i námi všemi.Dnes je tak krásný den přece,

vždyť my smíme popřát naší talentované básnířce.

Mnoho míst procestovala

a nás tak svým příběhem inspirovala.

Však Plzeň - tu si zamilovala

a zpět domů se k nám vrátila.

Žít v Plzni miluje,

neboť zde své 94. narozeniny oslavuje.

Milá paní Gerzanicová,

za Klub Donna přejeme touto formou,

ať jste stále stejnou ženou spokojenou.

Štěstí, zdraví, mnoho radosti

a hlavně žádné starosti.

Nechť slunce pro Vás jasně září

a Vám se ve všem pořád daří!A zde je poselství paní Hany nám všem ženám.


Mgr. Pavla Kavinová

ambasadorka Klubu Donna

#lektorkaPK

bottom of page