top of page

KRÁSA JE BRÁNOU DO SRDCEKrása je bránou do srdce. Když přijdeme do lesa, můžeme jenom být jako stromy. Ty také jenom jsou. Když vejdeme, ony po nás nic nechtějí. To my chceme. Zklidnění, osvěžení, uvolnění. Je to velký dar žít v naší zemi, protože lesy jsou tu volně přístupné. Výjimečně tu najdeme ohraničené pozemky s nápisem „Nevstupujte. Soukromý pozemek.“ jako je to často v zahraničí. Tady je vstup volný a zdarma. Je to tak snadné. Nepotřebujeme nic speciálního. Nepotřebujeme se o nic snažit. Stačí jenom jít a být. Všechno se děje samo. Myšlenky, které nás na začátku procházky obtěžovaly, nás postupně opouštějí. I hodina v lese nás zcela promění.

Když zrovna nemůžeme jít do lesa, rozhlédněme se kolem sebe. U domu v našem sousedství určitě roste nějaký strom, kterého si můžeme všimnout. Pozorujme jej každý den - jeho kmen, jeho větve s pupeny, jeho korunu. Teď se bude probouzet s jarem. Jenom tím, že ho budeme sledovat a vnímat, spatříme jeho jedinečnost a něco se stane. Třeba hned, možná za pár dní nebo týdnů. Ten strom nám může být najednou bližší, jeho tvary se oživí, hledíme na živou bytost. Najednou se s ním propojíme a „pohlédneme mu do tváře“.

Podobné je to s pokojovými rostlinami. Vnímáme-li krásu jejich listů, různé odstíny zelené barvy, kterou mají, všimneme si, že my žijeme s nimi a ony žijí s námi. Některé z vás možná doma pěstujete velké rostliny, které pak silně podporují celou Vaší rodinu. Je to jakási symbióza s duchem rostliny, někdo by řekl skřítkem nebo dévou. Můžeme s ní komunikovat na jemné úrovni a možná má pro nás i nějaké poselství. Můžeme se dozvědět, že i ona vnímá nás, a proto takto bují, protože je jí v naší přítomnosti dobře a podporuje nás.

Nádherné jsou kvetoucí rostliny. Pohlédneme-li na květ růže, orchideje či jiné rostliny, spojíme se s jeho krásou. Vnímáním krásy, křehkosti a jemnosti toho květu v sobě najednou můžeme ucítit, že my sami se otevíráme kráse. V nás samotných se pomalu otevírá komnata jemnosti a něžnosti. I naše srdce se začíná otevírat. Zjistíme, že na věci a lidi kolem nás hledíme nově a svět nám začíná dávat jiný smysl. Čím víc takových malých průchodů do krásy, otevření se kráse a lásce, tím snadněji pohlížíme na své okolí láskyplně a s otevřeným srdcem. Třeba nám to nepůjde stále, ale budeme-li to zkoušet, může to být klíč. Klíč k jemnosti, něžnosti a lásce.


Milé Donny, přeji nám krásné jaro a radostné probouzení do krásy :)
Těším se, až Vás budu moci přivítat v novém studiu plném vůní v centru Plzně.

Ivana Sakura

www.esencezeme.cz

bottom of page