top of page

Kořenová čakra

Naše vnitřní energie má vliv na naše zdraví a psychiku. Podle jogínské tradice ovládají naše tělo i prostor mimo něj čakry. Existenci čaker nemůžeme dokázat, stejně jako nemůžeme například měřit energii lásky, ale naše vědomí nám poskytuje prostředky k tomu, abychom mohli čakry i lásku prožívat.


Na těle existuje mnoho čaker různého řádu, ale nejdůležitějších je podle tohoto učení sedm čaker napojených na energetickou dráhu podél páteře a odpovídá různým nervovým pletením. Začínají od kořenové čakry v oblasti kostrče a pokračují vzhůru podél páteře a končí sedmou, korunní čakrou na vrcholku hlavy. Můžeme si je představit jako energetické víry (kola) které mají v průměru až 15 cm a vystupují nad povrch těla. Praktikováním jógových technik tato centra harmonizujeme a uvádíme jejich vibrace do rovnováhy. A tím harmonizujeme celé naše tělo.


Dnes chci napsat více o první, tedy kořenové čakře. Ta se vztahuje k prvku země a všem pevným a zemitým věcem. Je spojena s naším fyzickým tělem a uspokojením našich základních potřeb. Je tedy spojena s prožíváním nejzákladnějších aspektů naší existence jako je potřeba jíst, být v bezpečí nebo v teple, mít domov, dostatek financí, náruč rodiny. Z pohledu fyziologického jsou na kořenovou čakru napojeny orgány: ledviny, krev, kostra, pohlavní orgány, konečník, tlusté střevo, imunitní systém a hormony – adrenalin, noradrenalin a žlázy nadledvinky.


Když je KOŘENOVÁ ČAKRA zablokovaná nebo nevyvážená, může se projevovat např. takto:

  • Nedostatkem důvěry

  • Přijímáním roli oběti

  • Zablokovaná první čakra způsobuje, že má člověk málo síly – fyzické i duševní.

  • Problémy s formou fyzického těla (autismus a jiné formy tělesných postižení)

  • Problémy pohybového aparátu - vše spojené s kostrou a klouby

  • Hemeroidy, zácpy, průjmy

  • Alergie


Z pohledu psychického je kořenová čakra sídlo našeho nevědomí. Je jako zamčený temný sklep a my máme jen nejasné ponětí o tom, co je v něm uskladněno. Praktikováním různých technik můžeme pročistit vše, co se v nás v minulosti nahromadilo a odstranit překážky pro náš další rozvoj. Proto je důležité umět si odpovědět také na otázku zda jsme ochotni utkat se s obsahem svého nevědomí a zničit jeho usazeniny? Zda jsme připraveni a nastal ten pravý čas pro překonání počátečních nepříjemností a s láskou k sobě a svému tělu chceme začít podnikat postupné kroky pro vytažení kostlivců ze skříně a začít se jich postupně zbavovat.bottom of page