top of page

Když se řekne HRADOZÁMECKÁ NOC
O co se vlastně jedná? Jde o speciální večer či noc, kdy jsou otevřeny a zpřístupněny mnohé památky, na kterých je možné zažít něco nevšedního. Každá z nich si připravila speciální program pro své návštěvníky. Letos to bylo v noci ze soboty 31. července na neděli 1. srpna.


Do akce se zapojilo stejně jako v předchozích letech desítky památek: hradů, zámků, klášterů i kostelů z České republiky. O romantickou atmosféru se postaraly mnohá hudební vystoupení. V noci byly otevřené i zámecké kavárny. Bylo možné navštívit některou ze zapojených českých památek za svitu hvězd s příjemnou noční atmosférou.


Zažít nevšední výlet a odnést si mnoho krásných vzpomínek na přelom letních měsíců v roce 2021!

V tuto noc bylo možné zúčastnit se komentovaných prohlídek (zámek Valtice, hrad Nové Hrady, hrad Velhartice) nebo si celý objekt prohlédnout sami za romantického osvětlení loučemi a lucerničkami (zámek Kratochvíle, hrad Rabí, hrad Landštejn).


Některé stavby dokonce zpřístupnily své prostory, kam běžné prohlídky nevedou (zámek Lysice, zámek Stránov, zámek Konopiště). Na několika místech jsme si mohli připomenout historii, jinde jsme si mohli poslechnout koncert či se podívat na divadlo.


Pro milovníky aut uspořádal zámek Hluboká nad Vltavou speciální program, kdy tématem byl vztah posledních majitelů zámku k automobilům. Noc zahájil příjezd veteránů stejných nebo podobných značek, které hlubočtí Schwarzenbergové vlastnili za první republiky. Následovala přednáška Jiřího Křížka o šlechtě a automobilismu. Návštěvníci se mohli dozvědět, jakými auty Schwarzenbergové jezdili, jací byli řidiči, jaké měli dopravní nehody nebo jaké byly povinnosti jejich řidičů.


Na zámku Kozel se objevil na výstavě AERONAUTICA – Létající stroje Leonarda da Vinci sám Leonardo da Vinci, který povyprávěl o svém životě a své cestě do Francie, kterou podnikl před 505 lety.

Na zámku Červené Poříčí se uskutečnily v netradičních nočních hodinách prohlídky zámeckou budovou v patách s tmou barevnou, která prozářila zámecké interiéry

Hrad Švihov lákal návštěvníky letním kinem, promítán byl nový dvoudílní dokument Staroměstská poprava 1621.

Prohlídky za zvuků varhan se uskutečnily na zámku Sychrov nebo v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Mostě.

Do Hradozámecké noci se zapojili také Zahrady pod Pražským hradem, kde bylo možné vyzkoušet si lukostřelbu.


Já jsem se se svojí rodinou vypravila na hrad Rabí.

Měli jsme možnost navštívit všechny zpřístupněné části hradu. Na nádvoří nás přivítali dravci, kteří sice neměli čas svého vystoupení, ale utvářeli tajemný dojem při večerním vstupu do hradu.

Vnitřní prostory hradu byly magicky osvíceny lucerničkami a svícemi. Pro výstup na nejvyšší věž bylo připravené osvětlení loučemi.Celá atmosféra na hradě večer při svíčkách a loučích působila velmi romanticky. Mihotavá světla vyvolávala kouzelnou atmosféru.Využili jsme možnost a na hradě vstřebávali romantickou atmosféru, procházeli se

a fotili úchvatné scenérie hradu až do pozdních nočních hodin.Už se těším na další Hradozámeckou noc, jsem zvědavá, které hrady, zámky a kláštery se zapojí a který si se svojí rodinou vyberu.


A jak jste si užili HRADOZÁMECKOU NOC vy? Nebo se teprve chystáte na vaši první?


Mgr. Pavla Kavinová

ambasadorka Klubu Donna

#lektorkaPK

bottom of page