top of page

Jak to máte s předky?

Poté, co došlo k uklidnění situace ohledně karanténních opatření, jsem začala rozmýšlet o tématech, která bych mohla s klienty probírat na skupinových setkáních. Napadalo mě klasicky něco v tom smyslu, jak krize zasáhla do vašich životů, co vám toho období dalo a vzalo apod. Jenže v posledních týdnech se mi s velkou naléhavostí začalo objevovat téma jiné – předkové. Ať už v přednáškách, které poslouchám, v různých skupinách na Facebooku nebo díky událostem v mém soukromém životě.
Oznámila jsem tedy toto téma jako další pro náš ženský kruh. Poté jsem pocítila potřebu si vytáhnout kartu z balíčku mého úžasného Šamanského orákula. A samozřejmě „náhodou“ jsem si vytáhla kartu Tanec duchů, která hovoří o podpoře a poutech s našimi předky. To už jsem se musela smát :-) Ženský kruh, kde jsme se sešly po dlouhé době odloučení, začal trochu ponuře, ale postupně se rozjasňovalo a ukončily jsme s úsměvy a dobrou náladou. Je úlevné a inspirující poslouchat příběhy těch druhých a srovnávat si v sobě své pocity.


Moje milovaná babička, které by bylo letos 102 let, ale odešla příliš brzy, než abych s ní mohla něco probrat...


Jestliže si bereme z našich dříve narozených příbuzných jen radost a inspiraci, je to skvělé. Ne vždy se to však podaří. Vztah k našim předkům souvisí se sebepřijetím a odpuštěním. Může se stát, že našim rodičům/prarodičům dáváme za vinu to, že se nám samotným v životě nedaří. Říkáme, že jsme „zdědili špatné vlastnosti“ a používáme to jako výmluvu, proč nám něco nejde. Trápíme se tím, jak nám naši příbuzní ublížili a necháme si tím kazit život. Přitom nic není definitivní, na vše se dá dívat z různých úhlů, minulost lze změnit obratem v našem postoji. Pokud se nám nelíbí nějaká naše vlastnost, kterou měla očividně i naše babička, máme skvělou příležitost dělat věci jinak, než dělala ona. Podobně je to s odpuštěním – nejde ani tak o to, že odpouštíme tomu druhému z nějaké naší nekonečné lásky (k tomu je třeba desítky let meditací;-) a u předků, kteří už tu s námi nejsou, to ani nejde. Odpouštíme hlavně kvůli sobě! Odpuštěním se osvobozujeme z nezdravého vztahu s někým, kdo nám ublížil a díky tomu už nás to nemusí trápit. Jak píše Louise Hay v knize Život vás miluje:


„Odpuštění nemůže změnit to, co se stalo v minulosti, ale může změnit význam, který tomu přikládáme.“


U mnohých křivd lze k odpuštění dojít velmi pomalu, ale jde to!


Na závěr bych ještě připojila citát z textu Mystického šamanského orákula ke kartě Tanec duchů, zmiňované na začátku:


„Když jsou předkové chování v úctě, přinášejí nám harmonii. Když jim dáváme za vinu všechno, co je s námi v dnešní době v nepořádku, tak nás pronásledují.“


Přeji vám do dalšího života samé hezké vztahy s vašimi předky (i potomky;-)


Vaše Tereza


www.terezajuppova.cz

@meditacevkuchyni

bottom of page