top of page

Jak se léčit kořením, co máte doma?


Pamatuji si, když jsem kdysi na vysoké škole o letních prázdninách jezdila do buddhistického kláštera Amaravati v Anglii. Byly to krásné časy a dá se říct i voňavé a plné cizokrajných chutí. Do kláštera totiž o víkendu jezdilo spoustu návštěvníků a podporovatelů – často ze Srí Lanky! Přiváželi s sebou nádobky plné voňavého, doma uvařeného jídla, které pak věnovali mnichům a mniškám jako jejich projev úcty a obdarování. A chutnalo výtečně! Popravdě jsem se musela vyhýbat tomu, z čeho bych začala chrlit plameny… prostě chilli :). Ale chutí bylo nespočetně, protože ve srílanské kuchyni, stejně jako indické, nepálské atd. je koření na prvním místě.

Koření nejenže dává jídlu chuť, ale zlepšuje jeho stravitelnost a zvyšuje naši trávicí schopnost. Koření umí léčit.

Nabízím vám níže pár tipů na zimní neduhy. Více se dozvíte v příručce Poznejte léčivou sílu koření, co máte doma, kterou si můžete zdarma stáhnout z mého webu TADY.

ČERNÝ PEPŘ


Černému pepři se říká král koření. Je to jeden z nejúčinnějších zažívacích stimulantů na chronické trávicí potíže. Povzbuzuje chuť k jídlu a napomáhá správnému trávení, například u syrové zeleniny a ovoce (okurky, saláty atd.) nebo u trávení tuků. kašel a zahlenění - smíchejte ¼ lžičky mletého pepře se lžičkou medu a polizujte po jídle.

horečka a zahlenění - na 2 hrnky vody 15 kuliček pepře, svařte až zbude ¼ - tedy půl hrnku, dochuťte nerafinovaným cukrem
HŘEBÍČEK Hřebíček je zahřívací koření podporující krevní oběh. Snižuje nadbytek hlenu, v kombinaci s medem funguje proti nachlazení a kašli, astmatu a při zánětu hrtanu a hltanu. Pomáhá při ucpaném nosu. Ve formě éterického oleje je silným analgetikem a používá se na bolest zubů a dásní.

bolest zubů a dásní - potřete zub hřebíčkovým olejem.

kašel a nachlazení - smíchejte 1 lžičku medu se špetkou mletého hřebíčku a jezte 3x denně.
KURKUMA Kurkuma je širokospektrální koření, tedy má široké využití. Říká se, že dokáže léčit všechny orgány člověka. Od trávení, kašle a bolestí v krku, po játra, krev, hemeroidy, artritidu a kožní potíže.

bolest v krku – při bolestech v krku se doporučuje kloktat slanou vodu s kurkumou.

kašel – při kašli a bolesti v krku se doporučuje pít svařené mléko s kurkumou (na 1 hrnek mléka cca 1 lžička kurkuma svařené 3 min).Voňavý čas s kořením Vám přeje Hanka Svíčka ájurvédská poradkyně

Poradím vám ájurvédskou cestu za zdravím:

sebepéčí pomocí výživy, očisty těla a denních návyků.

www.cestouajurvedy.cz
bottom of page