top of page

Jak přežít večírek s alkoholem bez kocoviny- rady pro zdraví nutriční terapeutky


Vánoce a Silvestr se pomalu blíží a s nimi většinou spojené i bujaré oslavy s konzumací alkoholu. Večer se všichni náramně baví, ale následující ráno už nikomu do zpěvu není. Kocovina se projevuje bolestí hlavy, žaludku, celého těla, ale trpí i játra a ledviny. Alkohol navíc způsobuje dehydrataci organismu a také dochází ke zvýšenému spalování aminokyselin, minerálních látek a vitamínů, především vitamínu B.Jak alespoň z části předcházet tomuto nepříjemnému stavu:

(nejlepším lékem na vše je prevence)

 • Před večírkem dodejte tělu dávku vitamínů a minerálů, především vit. C, B a vápníku

 • Pokud chcete předejít kocovině vypijte dostatek vody (neperlivé, neslazené) před odchodem na oslavu a nezapomínejte pít vodu i v průběhu. Ideální poměr je sklenice vody (minimálně) se sklenicí alkoholu. Voda je v tomto případě lék číslo jedna, zabráníte tak dehydrataci organismu, dostatečně naředíte alkohol a pomůžete odvádět škodlivé látky z těla ven.

 • Nikdy nepijte na lačno a raději se doma najezte, nikdy nevíte, jaké občerstvení bude na místě k dispozici. Doporučuji například zeleninový salát s libovým masem, olivovým olejem a žitným chlebem. Zapomeňte prosím na teorii: "Přijmu-li kalorie z alkoholu, odepřu si jídlo", ale samozřejmě vybírejte jídlo, které spadá do zdravého jídelníčku. Smaženým sýrem s hranolky sice zpomalíte vstřebávání alkoholu v žaludku, ale zvýšíte tím riziko akutní pankretitidy. Během večera můžete "uzobávat" např. nepražené, nesolené ořechy, semínka, celozrnné krekry a kvalitní sýry.

 • Organizmus rozkládá alkohol rovnoměrně – asi 7,5 g za hodinu (litr vína tedy spálí asi za 13 hodin), pijte tedy pomalu. Nikdy nemíchejte různé druhy alkoholu. Zrádné jsou hlavně perlivé nápoje, jelikož oxid uhličitý přispívá k rychlejšímu vstřebávání alkoholu do krve.

 • Pokud možno nekuřte, kouření s konzumací alkoholu prohlubuje příznaky ranní nevolnosti.

Jak si zdravě pomoci, když už jste míru alkoholu přesáhli a potřebujete být další den fit?

 • Nemáte-li opravdu důležité povinnosti, dopřejte si co nejdelší spánek. Spánek umožní Vašemu tělu rychlejší regeneraci a zbavíte se toxických látek.

 • Když se na to podívám z druhé strany, spousta lidí konzumuje alkohol pro pocit lepšího usnutí. Ve skutečnosti významně snižuje kvalitu spánku. Alkohol narušuje REM fázy spánku, tedy čas, v němž sníme a především nejvíce odpočíváme. Po větší konzumaci alkoholu máme tendenci upadnout rovnou do hlubokého, bezesného spánku. REM fáze pak u podnapilého člověka přichází později, až po odbourání veškerého alkoholu. A jelikož se z REM fáze se snáze budí, stává se, že se probudíte brzy ráno a máte pocit nedospalosti.

 • Po probuzení se napijte vody (ideálně neperlivé s citronem, ten nepoužívejte jen při zvracení a bolestech žaludku), prospějí Vám také bylinné čaje. Pomocníkem Vám bude čaj z heřmánku, máty, řebříčku, ostropestřce a také čerstvého zázvoru. Jako sladidlo použijte kvalitní med nebo javorový sirup, které Vám doplní zásobu krevního cukru. Můžete pít i 100 % ovocné džusy, např. jablečný a brusinkový.

 • Vyčerpané tělo potřebuje vyšší příjem vitamínů a minerálů. Až se Vám žaludek uklidní, dodejte je ve formě ovocného smoothie (rozmixujte banán, kiwi a jablko s jogurtem), přidat můžete i lžíci vloček s chia semínky. Prospěšné látky Vám také doplní polévka, zejména vývar či česnečka.

 • Jako další jídlo bych doporučila například celozrnné pečivo s domácími vejci, které díky aminokyselině cystein pomůžou v detoxikaci. Veškerá jídla vybírejte ze zdravých pokrmů se zastoupením veškerých makroživin, tedy komplexní jídlo, které bude obsahovat sacharidy, tuky i bílkoviny.

 • Snažte se kocovinu rozchodit, pokud Vám to tělo dovolí jděte na procházku a hluboce dýchejte čerstvý vzduch, kyslík rychleji odbourá zbytky alkoholu. Pro dostatečné probuzení vyzkoušejte také studenou sprchu.


Některá doporučení, která Vašemu tělu spíše uškodí než pomohou?


Káva- prohloubí dehydrataci a překyselení organismu.

Tučné a nezdravé pokrmy- ještě více zatíží žaludek, slinivku i játra.

Léky jako Acylpyrin, Ibuprofen apod.- sice Vás zbaví bolesti hlavy, ale ještě více zatíží zažívací trakt i játra.

Coca-cola- tu opravdu nikdy nepijte, ničemu tělu nepomáhá, jen mu škodí.

Další alkohol, tzv. vyprošťovák- v první chvilce Vám uleví, ale následovně ještě více vyčerpá rezervy organismu, hrozí až otrava.


Pravidelná konzumace alkoholu má desítky negativních dopadů na naše zdraví. A nikdo mě nepřesvědčí k tvrzení, že jedna sklenička vína denně nám přinese benefity. Je pravda, že kvalitní víno obsahuje určité antioxidační látky a pivo vitaminy, ale ty najdete v mnoha dalších potravinách, které neobsahují alkohol. Přípitek "na zdraví" bych tedy při pití alkoholu vynechala. Nejsem abstinentka a po klientech nepožaduji abstinenci, když se budete řídit mými radami a večírky budou příležitostní ničeho se nemusíte bát.

Přeji Vám krásné Vánoce plné pohody, lásky a především zdraví.


Markéta Hytmanová, Dis. nutriční terapeutkabottom of page