top of page

Jak žít svobodněji

Aktualizováno: 21. 10. 2019

Svoboda se týká i myšlenek. S těmi, co neustále krouží okolo chaosu ve skříních, se zrovna lehce nežije a mohou spouštět nepříjemné pocity už od rána, kdy nevíte, co si zase vzít na sebe. Když máte pár věcí, snadněji je udržíte srovnané a máte přehled. Nezdržujete se hledáním věcí, ani volbou mezi nimi, s tzv. minimalismes získáte čas a vnitřní pohodu.Tohle téma článku mě napadlo, protože se opět chystáme pořádat Měnírnu, neboli směnu oblečení, kam můžete své kousky ze šatníku, které už nechcete, přinést a můžete tak udělat radost ostatním. Jak se ale dopracovat k tomu, že vyklidíme svou šatní skříň a bezbolestně se rozloučíme s kousky, které už jsme více jak rok neměli na sobě? Vezměte to jednoduše: buď můžeme vyměnit velkou skříň za menší a zkusit do ní své oblečení přeskládat (což asi nebude plán pro každého :-). A nebo si představte, že jedete na roční stáž na druhou stranu republiky a promyslete u své skříně, co byste si s sebou na každé roční období zabalily? Oblečení, které by ve vašem kufru mělo místo si nechte, vše ostatní zabalte do tašky a přineste k nám na říjnovou Měnírnu!


Menší počet znamená větší pořádek, více prostoru, a tedy větší životní pohodu. Návodem jak prakticky zvládnout minimalismus domácnosti pro vás může být např. kniha "Zázračný úklid - Pořádek jednou provždy" od Marie Kondo. Popisuje techniku KonMari a tohle tajemné slovo se po přečtení může stát také vaší uklízecí mantrou :-). Vyjadřuje způsob, jakým věci selektovat a dvojnásobná mamka v knize radí: PONECHEJTE SI JEN TY VĚCI, KTERÉ JSOU BLÍZKÉ VAŠEMU SRDCI, TY KTERÉ VÁM DĚLAJÍ OPRAVDOVOU RADOST! A co tedy doporučuje Marie Kondo vyřadit? Vše co:  • Do čeho už dva roky „hubnete“.

  • Co si necháváte pouze ze sentimentu.

  • Co „se chystáte“ už půl roku opravit.

  • Dary, které si necháváte jen ze soucitu s laskavostí dárce, ale ve skutečnosti vám nic neříkají.

  • Co už má u vás doma dostačující kopii.

  • Co je rozbité nebo má rušivou vizuální vadu.

  • Co nejde spravit, vyčistit, předělat v jinou věc, kterou upotřebíme.

  • Co se nedaří prodat, udat či vrátit do obchodu.

Držím vám palce, ať vám jde podzimní čistka vaší šatní skříně hladce a máte z ní skvělý pocit! A srdečně zvu na naši akci MĚNÍRNA, ANEB UDĚLEJME SI MÍSTO V ŠATNÍ SKŘÍNI dne 27. 10. Oblečení, které po akci zbude věnujeme plzeňské Charitě.


bottom of page