top of page

Jaký je příběh vašeho života?

Jako dítě jsem milovala pohádky, což je vcelku pochopitelné:-) Ale asi nejvíc takové ty klasické, trochu pochmurné, s mýtickým dějem, kde hlavní hrdina/hrdinka nedostane nic zadarmo, ale nakonec je na tom mnohem lépe než dřív. Jako dospělí už si pohádky příliš nečteme, předpokládáme, že jsou určené hlavně pro děti. Přitom vyprávění příběhů, mýtů a legend patří k základu v mnoha tradičních kulturách a rozhodně se nevyprávějí jenom dětem. Proč tomu tak je?


Když začneme studovat mýty více do hloubky, zjistíme, že příběhy v nich obsažené popisují vzorce klasického lidského chování, ukazují emocionální reakce na různé situace, ale hlavně často přinášejí návod, jak se s těmito situacemi vypořádat. I když se v legendě vypráví třeba o předcích, není vůbec důležité, zda se situace opravdu stala, ale může dát posluchačům kus návodu na život. Příběhy se vyprávěly při důležitých rituálech nebo slavnostech roku, jako bylo přijímání dětí do stavu dospělých nebo období slunovratů a rovnodenností.

Pokud byste si chtěli nastudovat něco o tom, co za poselství se skrývá v klasických pohádkách a co jednotlivé postavy a předměty představují, vřele doporučuji knihu od Marie – Louise von Franz Psychologický výklad pohádek. Autorka jako studentka a asistentka C.G Junga představuje pohádky a klasické příběhy z hlediska archetypů hlubinné psychologie a dokládá jejich léčivý a posilující potenciál pro duši člověka. Pro pochopení ženské duše a ženských hrdinek v klasických příbězích je skvělá kniha Ženy, které běhaly s vlky od Clarissy Pinkoly Estés. Kniha se do hloubky zabývá archetypem Ženy – Divošky a opět na známých pohádkách předkládá možnost práce na našem životě a osobním rozvoji.


V současné době díky dětem opět čtu pohádky ve velké míře. Pohádkových knih je větší výběr, než v době mého dětství a je třeba správně vybírat. Je pravda, že jsme pořídili i některé moderní pohádky, které ale nedávaly smysl a dětem se nelíbily. Nejlepší antologií pohádek je pro mě v současné době První strom pohádek od Jana Vladislava a Vladislava Stanovského (druhý díl je v současné době vyprodaný), kde je mnoho kratších původních lidových pohádek z celého světa a dají se v nich krásně vysledovat spojitosti a podobnosti příběhů, které se vyprávějí na různých kontinentech.