top of page

Jóga a saunování - jak to jde dohromady?

Jóga je hlavně o rovnováze, harmonii, propojení a uvolnění, které pravidelným praktikováním získáme. V dané chvíli totiž existuje jen já, mé tělo a můj dech. Kromě soustředění a zklidnění mysli je jóga rovněž skvělá na zvýšení celkové flexibility a pro zlepšení správného držení těla a umí jej účinně protáhnout.


Novinkou, kterou můžete vyzkoušet v plzeňském Avalon Wellness centru je spojení jógy a saunování. Pocení je totiž velmi prospěšné. Je to normální a zdravá tělesná funkce, tělo se tím brání přehřátí – tekutina se odpařuje z pokožky a naše tělo se ochlazuje. Tomuto procesu říkáme termoregulace. K pocení dochází z mnoha důvodů: v horkém prostředí, při zvýšené tělesné aktivitě, prožíváme-li silné emoce, včetně stresu, jestliže jíme horké nebo ostré jídlo. Pocení se může objevit i jako vedlejší účinek při užívání některých typů léků, při nemoci nebo hormonálních změnách.


Od října můžete vyzkoušet tzv. wellness jógu a dechová cvičení v sále vyhřátém na přibližně 36 stupňů Celsia. Toto cvičení má díky pocení silné detoxikační účinky, odbourává stres a dodává energii, lekce trvá 50 min. a následuje možnost saunování. Na výběr je z infrasauny, která účinně prohřívá tělo do hloubky, takže je ideální pro kloubní a kosterní systém těla a také může pomoci při některých kožních neduzích. Dále je možnost pobýt v parní sauně (pomáhá dýchacímu ústrojí) a nebo ve finské sauně (posiluje imunitu a obranyschopnost organismu).


Vzhledem k vyšší teplotě při cvičení se můžeme ještě více uvolnit do poloh a jít do nich hlouběji, zároveň vyšší teplota otevírá póry, čistí pleť i plíce. Půjdete-li vyzkoušet svou první lekci, dostavte se dřív. Lektoři s vámi proberou případná zdravotní rizika, vysvětlí vám, jak bude hodina probíhat. Celý den byste měli dodržovat pitný režim, nemá smysl vypít větší množství vody těsně před, bude vás pouze tížit žaludek. Vezměte si láhev vody s sebou a během lekce po malých doušcích upíjejte. Neberte si dlouhé legíny, které se na vás budou nepříjemně lepit, a tričko raději vyměňte za krátký top.


Sauna

Zapotit se chodíme především do sauny. Správné saunování má jednoznačně pozitivní vliv na naše zdraví, pomáhá při nespavosti, posiluje imunitu, uvolňuje napětí… jeho popularita opět roste. Není však vhodné pro každého. Ti, kteří mají zdravotní problémy, zvláště vysoký krevní tlak, problémy se srdcem, astma, ti

by se měli poradit s lékařem, a případně vybrat tzv. infrasaunu s nižší teplotou. Do sauny vstupujte vždy vysprchovaní a důkladně osušení. Pobyt uvnitř je individuální, obvykle to bývá do 15 minut. V sauně vydržíte déle, pokud budete dýchat ústy, nikoli nosem. Ale řiďte se svými pocity. Ze sauny jdeme opět nejprve pod sprchu se studenou vodou a až poté se můžeme ponořit do ledového bazénku. Následuje zabalení do osušky a odpočinek. Někomu stačí tento rituál opakovat dvakrát, ideální jsou tři „cykly“. Nezapomínejte na pitný režim, při pocení odchází z těla i minerální látky, zejména sodík a draslík, proto sáhněte po minerální vodě. Po lekci klidné jógy je sauna příjemnou tečkou, ale vynechte ji po aerobní zátěži, když máte ještě zvýšenou tepovou frekvenci a z těla se řine pot. V tomto případě by to byla zbytečně velká zátěž pro vaše srdce.
 bottom of page