top of page

Hořím, hořím, vyhořím!Zažili jste někdy vyhoření? Jestli nevíte, pak pravděpodobně ne. To je dobrá zpráva. Vyhoření je totiž v dnešní době více a více aktuální. Dle studie psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty UK a VFN z roku 2018 se s ním setká až pětina Čechů. Bohužel.

S vyhořením mám osobní zkušenost. Absolutní ztráta spánku, nekončící únava a nevysvětlitelné pocity v těle typu „takhle asi vypadá epileptický záchvat či infarkt“. Náhlé návaly nekonkrétního strachu. Vůbec jsem nevěděla, o co se jedná. Ale jasné bylo, že vše, co dělám, musím okamžitě ukončit. O vyhoření se toho tehdy moc veřejně nepsalo. Ani lékařská vyšetření ničemu nenapovídala. V mé kartě zněla diagnóza chronický únavový syndrom.

Nemohla jsem tomu uvěřit – u mě? U člověka, co od střední školy na vlastní triko cestoval a odjel na humanitární misi do země s tvrdým represivním režimem? Co dokončuje při práci druhou vysokou školu? Co zvládal vždy víc věcí najednou a měl pocit, jak je odolný? Chyba lávky!


Klasická léčba „prostě si jen odpočiň" nefungovala. Co zabralo na spánek, byla pouze antidepresiva. A tehdy mi do života přišla ájurvéda. Až díky ní a jejím principům jsem pochopila, jak jsem si dlouhodobě škodila. Na ájurvédské konzultaci jsem poprvé po měsících pocítila, že mi někdo rozumí. Ta úleva! Terapeutka mi osvětlila situaci a dala návod, jak z toho ven. Krok za krokem. Tehdy jsem si bláhově myslela, že za tři týdny se vše spraví. Trvalo to přes rok.Však víte, osobní zkušenost je nepřenositelná. Zkratky tady nefungují. Člověk někdy musí hodně narazit, aby se mu rozsvítilo. Každý má jinou cestu a funguje mu jiný přístup. Mě ájurvéda oslovila do morku kostí. Dala mi pochopení a přístup k životu. Vychází z přírodních zákonů a má svou jasnou logiku. Po letech vlastních zkušeností jsem ji začala formálně studovat a teď se jí věnuji profesionálně.

Jedním z projevů vyhoření je „vyhořelé“ tedy nefunkční trávení. To je základem imunity a dobré nálady. Jak jej probudit? Nestačí jen „zdravě“ jíst, což je známá laická rada. Protože – co je vlastně zdravé, že? Čert aby se v tom vyznal, když každý tvrdí něco jiného. Ájurvéda má ke každému člověku naprosto individuální přístup.Co se týče mé ájurvédské praxe, vhodnou terapii navrhuji ve spolupráci s klientem až po vyhodnocení celé řady aspektů. Ať je to vrozená konstituce, aktuální nerovnováha, síla trávení, množství odpadních látek v těle a další. Cílem je rozhořet trávení krůček po krůčku terapií na míru. Přeji vám, abyste se vyhoření vyhnuli. Ájurvéda se zaměřuje hlavně na prevenci. Pokud už máte zkušenost či potřebujete pomoct s trávením, ráda budu vaší průvodkyní. Více informací na Cestou ájurvédy.bottom of page