top of page

Esence eukalyptuVůni eukalyptu si vybaví snad každý. Je silná, svěží až jemně citronová. Podle čínské medicíny je přiřazena k elementu kov, který vládne plicím. A právě v následujících měsících si naše plíce zaslouží naši pozornost.

Eukalyptus, česky blahovičník, je stále zelený strom dorůstající výšky až 100 m. Je to jeden z největších stromů vůbec. Pochází z Austrálie a Tasmánie, kde byl také v roce 1792 objeven francouzským přírodovědcem de Labillardierem. V současné době 75% stromů v Austrálii tvoří právě eukalypty, existuje jich přes 700 druhů a asi z 500 z nich se vyrábí esenciální olej. Eukalyptový olej se získává z listů eukalyptu. Na výrobu 1 kg je jich třeba 30-80 kg.


Původní evropský název eukalyptu zní „horečkový strom“. Australské domorodé kmeny Aboriginců užívaly eukalyptové listy k léčení horeček a infekcí. Sušené listy se používaly k vykuřování, čerstvé naklepané listy se přikládaly k ranám nebo se jimi obkládalo tělo při horečce. První eukalyptový olej, který byl destilován byl Eukalyptus radiata a to v roce 1852, kousek od Melbourne. Za 1. světové války se tento olej hojně používal jako antiseptikum a antimikrobiální lék, stejně jako esenciální olej z čajovníku. Byl hojně užíván i později, v době španělské chřipky.

Eukalyptus má silné antiinfekční, antimikrobiální, imunostimulační a protizánětlivé účinky. Je známý jako olej působící především na dýchací soustavu. Stimuluje a usnadňuje vykašlávání při bronchitidě, astmatu a zápalu plic. Doporučuje se na plicní infekce spíše v první fázi nemoci, než-li v chronických stavech. Má schopnost čistit ucpaná místa v těle, které jsou vhodnou půdou pro mikroby a infekci. Vysušuje terén, aplikuje se na vlhké a horké stavy plic. Je vhodný i na velmi jemnou masáž bolestivých lymfatických uzlin při chřipkových stavech. Uvolňuje ucpané dutiny a tlumí bolest v krku. Je skvělým antipyretikem, tj. snižuje horečku při chřipce i planých neštovicích. Doporučuje se také při zánětech močového měchýře a močové trubice. Lemon eukalyptus velmi dobře účinný při plísňové infekci, která se označuje jako atletická noha. Všechny eukalypty jsou i výbornými repelenty.

Eukalyptus je ale také skvělým tonikem a stimulantem nervové soustavy. Můžeme ho vdechovat při pocitech apatie, letargie, ospalosti a při nedostatku koncentrace. Rozptyluje melancholii, malomyslnost a mentální zmatek. Má osvěžující a revitalizační účinky projasňující mysl, probouzí mentální jasnost a bdělost. Dává nám možnost uvidět a prožívat svobodu a volnost, překonávat překážky. Otevírá hruď, oživuje náladu a obnovuje životní sílu. Je vhodný pro lidi, kteří se cítí být emočně sevřeni, ať již doma, v práci, nebo ve společnosti.

eukalyptus radiata – má silné antivirové působení, je vhodné jej nasadit v počátečním stádiu virózy, zvláště u onemocnění horních cest dýchacích. Je jemnější než globulus, proto je vhodnější pro citlivé jedince a děti, zvláště při emočním vypětí a stresu.


eukalyptus globulus – má silné antibakteriální účinky, vhodný pro infekce dolních dýchacích cest i v pozdějším stavu onemocnění.


eukalyptus citriodora (lemon eukalyptus) – má silné protizánětlivé, antipyretické, antiinfekční, protiplísňové, analgetické a sedativní účinky. Vhodný k léčbě akutních horečnatých stavů.Milé Donny, nabízím Vám namíchání eukalyptu do velmi praktického rollonku, který můžete nosit ve své kabelce během sychravých podzimních dní. Věřím, že Vám je může mile zpříjemnit.


Ivana Sakura

www.esencezeme.cz

bottom of page