top of page

Dva tipy pro zdravé trávení

Cítíte se unavení? Máte velké sny, ale nevíte, kde na ně vzít energii? Jste v jednom kole?

Tento rok byl náročný pro nás všechny, všichni víme. Určitá míra únavy je přirozená, navíc se nacházíme v zimě, což je pro tělo zátěžové období roku.

Jak tedy načerpat energii? Dle ájurvédy a jógy je tím zdrojem prána, což je životní energie. Je to neviditelná síla, která je všude kolem nás. Nejvíce pulsuje v přírodě, méně je jí ve městech. Asi znáte ten příliv energie, když jste na horách, díváte se na západ slunce nebo si přivoníte k čerstvě rozkvetlé růži.

Kromě příjemných smyslových prožitků čerpáme pránu i z dechu. A hlavně také z jídla pomocí našeho trávení, o kterém se chci zmínit více.

Pokud se rozhodneme zdravě jíst, většinou se zaměříme na výběr potravin. Aby byly bez postřiků, lokální, sezónní, co nejméně průmyslově zpracované. Zkrátka zdravé. Dáváme si pozor na množství a možná čas, kdy je jíme. V ájurvédě ale přidáváme další 2 pohledy:

1. Jednak je to síla našeho trávení.

Zkoušeli jste už něco uvařit na slabém plameni? Trvá to, že? Co je mi platné, že mám to nejkvalitnější jídlo, když jej neumím pořádně strávit. A živiny pak neumím dostatečně vstřebat. Méně živin rovná se méně prány. V ájurvédě ale umíme naše trávení nastartovat vhodnými stravovacími návyky, kořením a bylinami. 2. Pak je to způsob, jak jíme.

Jíte, když ještě nemáte hlad? Jíte ve spěchu? Během sledování mobilu či televize? Tohle všechno ovlivní kvalitu vašeho trávení tím horším způsobem. K čemu je mi bio jídlo, když ho jím ve stresu? To znamená, že jej hůř strávím. Nebo jím bez pocitu hladu. Což většinou znamená, že žaludek ještě nemá strávené předchozí jídlo a dalším přísunem jen trávení naruším. Opět to ovlivní množství prány, které si z jídla odnesu. Zní to jako novota? Naše babičky a dědečci tak do jisté míry žili. Rodina se sešla u jednoho stolu. Poděkovali Pánu Bohu, že mají, co jíst. Jídla nebylo moc, takže měli nejspíš hlad. Jídlo byl svátek, takže ho jedli s úctou. Jedli lokálně, bio, čerstvě. Bez vyrušování od telefonů, e-mailů a Facebooků.

Pojďme si tu krásu stolování připomenout – třeba teď o svátcích.

Přeji Vám krásné Vánoce.

Hanka Svíčka

Věnuji se ájurvédě, jednomu z nejstarších a nejucelenějších léčebných systémů na světě. Pomáhám klientům s dlouhodobou únavou, nedostatkem energie, úpravou váhy, trávicími potížemi, zdravým jídelníčkem, slabou imunitou. Během konzultace zjišťuji váš psychofyziologický typ, stav trávení a množství toxinů v těle. A na míru vám doporučím stravu, koření, byliny a denní návyky, díky kterým se vrátíte zpět do rovnováhy. Tedy ke zdraví.

bottom of page