top of page

Detox organismu

Aktualizováno: 3. 7. 2019

Má nějaký význam? Rozhodli jste se podstoupit detoxikační kúru, začít žít zdravěji, lépe, nebo o tom uvažujete? Pojďme se společně s námi podívat, je-li takový detox organismu jen mýtus, nebo potřebná a zdraví prospěšná záležitost.

Stres, znečištěné životní prostředí, jídlo plné chemikálií, nedostatek pohybu a odpočinku, alkohol, kofein, nikotin, kosmetika a čisticí prostředky – naše detoxikační orgány dostávají pěkně zabrat. ‼️ Častými příznaky špatného stravování jsou například pálení žáhy, plynatost, zácpa či průjem, únava nebo i dna. Uvnitř těla máme výkonnou čističku

Hlavním detoxikačním orgánem jsou játra, jejich funkcí je také mimo jiné metabolismus sacharidů, lipidů, aminokyselin a proteinů. Vytvářejí také známý cholesterol, ten je vylučován do krve, přebytečný se pak mění na žlučové kyseliny a je vylučován žlučí. Enzymatické systémy jater odbourávají léky a alkohol. Játra jsou také zásobárna cenných látek, například železa, vitamínů A, K, D a B12.


Hlavním úkolem očisty je tedy „udělat dobře“ svým játrům, zbavit tělo toxinů. Dalším detoxikačním orgánům, jako jsou ledviny. Ty filtrují krev a vyrábějí moč, která odvádí toxiny a odpadní látky vzniklé rozpadem bílkovin. Dalším důležitým orgánem jsou plíce. Na padesáti metrech čtverečních tu probíhá výměna plynů. Při dýchání vstupuje kyslík do krve a odpadní látky – voda a oxid uhličitý – jsou odstraňovány při výdechu.

Neméně důležitými filtračními orgány je lymfatický systém, kde jsou při průchodu mízní uzlinou odfiltrovány cizí látky a toxiny. Pot a mazové žlázy kůže, největšího lidského orgánu, vyměšují a odstraňují toxiny, které nemohou být z těla odstraněny jinou cestou. Střeva vstřebávají potravu a vodu do krevního oběhu a zbavují nás odpadu vzniklého při trávení a metabolismu jater. Při velkém množství požívání průmyslově zpracovaných potravin trpíme zácpou a delší přítomností toxinů v těle.


JE DETOX POTŘEBA???

Postačí zdravý životní styl nebo si naše detoxikační orgány žádají speciální očistu? Toto rozhodnutí necháme na každém z vás.

Jak na detox ? Týden až dva před detoxikační kúrou bychom měli přestat jíst uzeniny, tučná masa a tučné mléčné výrobky, smažené jídlo, alkohol, kávu i silný čaj. Tři až pět dnů předem omezíme i tuky zdravé, jako jsou třeba ořechy, semínka, rostlinné oleje. Samotná detoxikace organismu může probíhat různě. Vždy je však na prvním místě dodržování pitného režimu, odborníci doporučují klidně vodu kohoutkovou, můžeme přidat i citron, který je i přes svou kyselou chuť zásadotvorný. Dvěma až dvěma a půl litry vody denně nic nezkazíte, právě voda totiž odplavuje toxiny a odpadní látky. Některé prameny doporučují vypití převařené vlažné vody nalačno (cca dvě sklenice), nastartujete tím organismus na celý den. Vodu kombinujte s pitím bylinných, bílých a zelených čajů, taktéž báječných detoxikantů.


STRAVA

využijte moderní smoothies, kombinujte ovoce, zeleninu a bylinky. Výborná detoxikující zelenina je červená řepa. Detoxikační kúry mohou být jednostranné, například rýžové nebo jablkové, jejich nevýhodou ale je, že se brzy přejí. Kúra by měla být alespoň sedmidenní, pro očistu organismu je dostačující, ale najdeme i kratší varianty, například dvoudenní jogurtovou očistu. Nekombinujte příliš. Vyberte si jednu detoxikační metodu a držte se jí. Než začnete s další, dopřejte si čas, aby si tělo zvyklo na změny. Počítejte s reakcemi těla. Únava, podrážděnost nebo náhlé problémy s kůží a zažíváním, tak se může projevit detoxikace. Reakce jsou o to bouřlivější, když do očisty skočíte po hlavě. pozvolné. Používejte selský rozum. Kvalitní jídlo, dostatek čisté vody, pohyb na čerstvém vzduchu a spánek je ta nejlepší detoxikace.


Očistná kúra není jen o jídle, pití a pohybu. Také o relaxu, zklidnění se, zastavení.

#lektorkaPK