top of page

Dech života

V poslední době se dost lidí bojí toho, že onemocní a nebudou moci dýchat. A tak bych ráda dnes napsala pár řádek o dýchání. Veřejné povědomí o dechové síle totiž není moc velké, ačkoliv vnímám, že díky vzrůstající popularitě jógy, roste také kvalita dechu lidí, kteří se józe věnují. S kvalitou dechu, roste kvalita života. Ptáte se, jak je to možné? Jak to spolu souvisí? Je to podobné jako se stravou, ještě nedávno se také až tak moc neřešila. Nyní už ale všichni vědí, jak je důležité, aby byla nejen chutná, ale také vyvážená. Přesto stále mnoho lidí bagatelizuje roli jídla v prevenci nemocí a ještě mnohem méně chápe význam dechu jako podpory léčby. Tak možná tato pandemie pomůže mnohem širšímu pobliku probudit povědomí o tom, že výživa a správné dýchání jsou základem pro to, jak se v našich tělech a životech cítíme.

Mnoho z vás už slyším, jak říkají: “dýchat přece umím, vždyť to dělám od narození!”. Ano, dýchání je nedílnou součástí našeho života a je jednou ze základních životních funkcí a děje se samo, aniž bychom nad ním museli přemýšlet a nějak se o něj snažili. Dýcháme od první chvilky, co jsme přišli na svět. Vlastně je to už mnohem dříve. V tomto procesu se každým okamžikem zásobuje naše tělo kyslíkem. Dýcháme tedy my, naše plíce, kůže i veškeré buňky, které v těle máme. Je to proces výměny plynů a energie, proces přijímání a dávání. Je to ale i mnohem více, než si vůbec dokážeme představit. Dýcháme-li zhluboka, vylučuje naše tělo endorfiny, hormony štěstí a výhodou je, že ho máme neustále při sobě, ať jsme kdekoliv a je zdarma. Dýchání je tak nejrychlejší, nejlevnější a nejúčinnější cestou k nalezení klidu ve chvílích napětí, vyrovnání se s tlaky okolí a zlepšení našeho zdravotního stavu. V józe říkáme, že výdechem se rovněž zbavujeme škodlivého a starého, co už nepotřebujeme a nádechem se otevíráme novému. V bdělém stavu dýcháme 12 – 15 krát za minutu, ve spánku klesne dech zhruba na polovinu a v meditaci můžeme zpomalit až na 4 x za minutu. Do procesu dýchání je zapojeno celé tělo. Hlavním respiračním orgánem jsou plíce, v nichž dochází k promíchávání krve a vzduchu. Do plic proudí vzduch nosem nebo ústy. Nos je oproti ústům v tomto ohledu dokonalejším orgánem. Čichové a další nervy nacházející se v nose umožňují jemné vnímání toku dechu.


Pokud začneme na dechu vědomě pracovat, můžeme kultivovat naši fyzickou, duševní i duchovní stránku. Jak dýcháme, tak se cítíme a může být ve svém životě uvolněnější. Vědomé a účinné dýchání vede k hlubší relaxaci, uvolnění zbytečného napětí těla a smyslových orgánů. Pránájáma je hluboké dýchání spíše meditativního charakteru, které zklidňuje a navozuje stav hlubokého klidu a vnitřní rovnováhy, rozvíjí funkčnost respiračního a oběhového systému, a tím zlepšuje trávení a vylučování. V józe se uplatňují různé druhy dechu. Od pouhého pozorování přirozeného toku vzduchu tělem, po vědomou masáž vnitřních orgánů a také distribuci toku léčivé energie do jednotlivých částí těla. Zádrží dechu dosahujeme ztišení a projasnění těla i mysli. Při plném jógovém dechu vědomě naplňujeme tři různé části plic, od spodní části bránice a břicha přes roztažení hrudního koše do všech stran po oblast klíční kosti. Dech také pomáhá s pročištěním nervových drah a při duševních zmatcích spojených s úzkostmi a nespavostí.


2 hlavní mýtusy ohledně dýchání:

1. Nádech nosem a výdech pusou = pokud tímto způsobem dýcháte pravidelně, neděláte dobře pro své zdraví – vždy raději dýchejte nosem, nádech i výdech. V klidovém režimu i při běhu.

2. Muži dýchají břichem a ženy hrudníkem = tento zažitý mýtus je škodlivý hlavně pro ženy. Holčičky a mladé ženy se učí držet rovnou postavu – zatahovat břicho a vypínat prsa. To způsobuje svalové napětí, které ovlivňuje způsob dýchání. S fyziologií žen ale tento přístup nejde dohromady. Když se ženy potýkají s bolestivou menstruací, často jim dělá potíže dýchat do břicha a neprobíhá tak brániční dýchání. Stejně tak je škoda, že ženy mají spousty informací o tom, jak dýchat například během porodu, ale už jim nikdo nevysvětlí, jak dýchat v období po něm. Během těhotenství totiž, podobně jako v období bolestivé menstruace, přirozeně dýchaly jen do hrudníku, a to je po porodu potřeba napravit.


Pokud se chcete naučit správně dýchat, moc ráda vám s tím pomohu.

www.vladkyoga.com

bottom of page