top of page

Bali je ostrov, kde se plní sny a naše tajná přáníPosledních několik let je mou hodně oblíbenou destinací ostrov Bali. Toto místo mi doslova přirostlo k srdci, jakoby se stalo mou součástí. Každá návštěva mě posílí v tom, že je moje duše taky balijská. Děje se tak od první seznamovací cesty, která byla v podstatě i cestou svatební (odkaz https://www.essenceforlife.cz/ze-svatebniho-deniku/) s opravdovým buddhistickým svatebním obřadem na romantické balijské pláži, až po pravidelně se opakující skupinové výpravy (https://www.essenceforlife.cz/cestujeme-svetem/) , které každoročně pořádám pro ty, kteří chtějí ostrov Bali poznat opravdově a do hloubky. Troufám si dokonce říct, že má svatba byla dvojího typu – jedna s mým stávajícím mužem Honzou a druhá s ostrovem Bali. Přesně od té chvíle cítím, že mě k Bali váže jakési neviditelné pouto, které mě táhne zpět.A tak cest do mého druhého domova bylo již mnoho, když se zadaří, strávím na Bali i půl roku v roce. Stala se ze mě veliká milovnice Indonésie, její unikátní kultury, lokální pálivé gastronomie, hořké kávy a v neposlední řadě také jakéhosi bytí v absolutní přítomnosti, které je na všech ostrovech všudypřítomné. Každý, kdo na Bali vstoupí, vše pochopí. Věci se dějí a dávají do pohybu. Karma se plní, nacházíme zde svá zrcadla a přání vyslaná do vesmíru přicházejí nadmíru rychle. Život plyne přesně tak, jak má a k čemu nám byl určený. Lidé na Bali často objeví svůj potenciál, najdou sami sebe, svou cestu a směr. Toto vše se děje rychleji, jste-li změnám otevřeni.

Pro mě je vždy kouzelné pozorovat, jak se věci mění, jaký mají spád a vývoj. Má role jakési průvodkyně na cestě proměny je v tomto směru kombinací několika rolí, kterou často ani neumím slovy definovat. Ale možná to mnohdy ani definici nepotřebuje.

Na Bali za zážitky a lokálními zážitky

Tak či tak, ostrov Bali je úžasným a krásným místem, kde si jakýkoliv turista lačný po zážitcích ukojí své cestovatelské choutky. Zelené rýžové plantáže, chrámy a svatyně, kterých je na Bali opravdu nekonečné množství, všudypřítomné náboženské ceremonie, sopky i pláže, tedy zážitky ve světě pod vodou nebo dovádění se surfem na vlnách. To vše jsou místa, kde rádi prožijete aktivity různého druhu (https://www.essenceforlife.cz/jak-se-cestuje-po-bali-a-jave/) a kde Vás bude bavit strávit dovolenou. Byla by veliká škoda strávit dovolenou v hotelovém resortu bez bližšího poznání místní kultury. Ale samozřejmě i tento typ odpočinkové dovolené lze na Bali prožít a to dokonce ve velikém luxusu za dostupné peníze.

Díky mým indonéským přátelům mám možnost zapojovat se do lokálního života Balijců, být jeho součástí a plnohodnotným hostem. Každodenní činnosti vycházející z kulturních zvyklostí zahrnují například tvorbu obětních košíčků pro ceremonie nebo společné vaření a trávení času v kruhu žen i mužů. Balijci jsou úžasný národ milých, usměvavých a otevřených lidiček, snad právě kvůli nim se na tento ostrov vracím obzvlášť ráda. Jsou pokorní a dávající. Přizvou Vás mezi sebe a pokud jste také otevření a upřímní, berou Vás jako součást jejich komunity.

Balijská kultura je nakažlivá

Balijská kultura je inspirující, v mnohém mi změnila přístup k životu. Pokorně přijímat vše, co přichází, fungovat pospolitě v komunitě, děkovat každý den za vše, co mám a věřit v lepší zítřky. Balijský pozitivismus a upřímné úsměvy na tváři jsou naprosto odzbrojující. Díky Bali nyní cítím, že můj život dokážu žít plněji a že stojí za to radovat se z maličkostí, že občas má smysl jen tak plynou s časem a nechávat vesmír pracovat za nás. Hmotné věci nám neudělají takovou radost jako to, když někomu jinému vykouzlíte úsměv na tváři.


Bali přijede do Čech

V této necestovatelské době si mé milované Bali připomínám v mnoha směrech. Pálením vonných tyčinek, kterých mám doma naštěstí hojnou zásobu, nošením balijského šatníku (https://www.essenceforlife.cz/moda-z-bali/) , který nechávám na Bali šít pro podporu místních rodin, ale také šířením balijské kultury tématickými akcemi (https://www.essenceforlife.cz/domu/mini-kalendar-akci/) , které pořádám. Jednou z nich bude blížící se festival Ochutnej Bali a Indonésii, na který Vás velmi ráda zvu! S fotopromítáním Vám s mými hosty povyprávíme o balijské a indonéské kultuře, představíme indonéský tanec a ochutnáte balijskou gastronomii. S mým hlavním hostem, hercem Romanem Zachem, budeme besedovat o jeho cestách po Indonéských ostrovech. Bude to krásný den, kterým si připomeneme Bali a jeho unikátní kulturu a já budu ráda, pokud se stanete jeho součástí. Podrobnější informace a program o tomto dni naleznete u mě na webu: https://www.essenceforlife.cz/festivalbali

A až to bude opět možné, vycestujeme do balijského ráje opravdicky. Pokud se budete chtít přidat, budou mi velikou ctí být na vaší cestě s Vámi.

bottom of page