top of page

Aromaterapie v jarním období

Aktualizováno: 31. 3. 2022Každé jaro potřebujeme povzbudit naši lymfu a pročistit naše játra. Jak na to? Citrusové esenciální oleje přinesou svěžest a zmírní napětí. Heřmánek nám pomůže najít vnitřní klid a mír. Neroli povznese.


Pomeranč Nám pomůže pocítit optimismus. Když rozetřeme kapku pomerančové esence v dlani a nadechneme ji, vyvolá nám to úsměv na tváři a zároveň pocítíme úlevu. Tento esenciální olej je vhodný pro ty, kteří mají tendenci usilovat o dokonalost a mají tendenci se přepínat. Pomáhá vnést do života spontaneitu, radost i hravost.

Slovo pomeranč pochází ze sanskrtského narandž.Pomeranč je tradičním čínským symbolem štěstí a prosperity, proto darovat pomeranče na čínský Nový rok znamená přání hojnosti. Esenciální olej se vyrábí ze lisováním z kůry pomerančů. Obsahuje přes 90 % d-limonenu, který výrazně podporuje imunitu. Vysoký obsah karotenoidů svým protirakovinným účinkem dvojnásobně přesahují účinky zeleného čaje, růžičkové kapusty i zelí.
Bergamot Jeho svěží květinovo-ovocné aroma rozhodně upoutá naši pozornost. Harmonizuje jaterní čchi a zklidňuje nervový systém. Uvolňuje úzkostné stavy, stres i napětí. Vznětlivost i hněv mohou s pomocí bergamotu snáze vyvanout.


Grep Grapefruitový olej má hořkosladké aroma. Tato esence přijde v teplejších jarních dnech jistě vhod svým chladivým efektem. Harmonizuje také jaterní čchi a čistí lymfatický systém. Pomáhá odbourávat tuky a zbavovat se přebytečné vody v těle, proto se doporučuje při nadváze i celulitidě. Pocity podrážděnosti, napětí i smutku, které můžeme mít tendenci někdy „zahánět“ jídlem, mohou s grepem také snáze odeznít. Máme-li tendence obviňovat sebe i druhé a jsem napěchováni nepříjemnými pocity, které nedokážeme vhodně ventilovat pohybem, procházkami, zpěvem či jinými aktivitami, grepová esence nám může být průvodcem.


Neroli je sladce květinová lehce hořká esence, která se získává z květů pomerančovníku. Ty rozkvétají v zemích jako je Maroko, Egypt, Tunisko, Španělsko právě v jarním období. Květy se sbírají ručně od konce února do začátku dubna. Pro výrobu malého množství oleje, který se získává destilací, je zapotřebí velkého množství květů. Jedná se o jeden z nejvíce používaných olejů v parfemářském průmyslu. Olej neroli dostal v 17. století jméno po francouzské princezně Anně Marii de la Tremoille, která se provdala do italské rodiny Nerola ve Florencii, a která používala tuto vůni všude, na svých rukacičkách, šátcích i psacích potřebách.

Tento vzácný olej pomáhá harmonizovat hormonální systém. Stabilizuje psychiku a přináší mentální jasnost. Jemně povzbuzuje nervový systém a hojí hluboká emoční traumata. Mluví se o něm i jako o afrodiziaku. Má blahodárný vliv na krevní tlak. Omlazuje pleť. Tato nádherná vůně nám může přinést i božskou inspiraci a pocit bezpečí.

Zklidňující aroma heřmánku nás může doslova vnořit do hlubokého vnitřního klidu a míru. Po staletí se používal jako rostlina léčivá i dezinfekční. V Anglii se ve středověku rozhazoval po podlaze v domácnostech, aby se dům provoněl jeho jemnou vůní a zároveň vydezinfikoval.

Je vhodný pro lidi, kteří jsou velmi citliví až přecitlivělí. Zklidňuje nervovou soustavu, mysl i rozvášněné emoce. Pomáhá nám zpracovat traumatické zážitky i panické ataky. Působí lehce sedativně, a proto může být pomocníkem při nespavosti a nočních můrách. Ulevuje při střevních křečích a kolikách.

Milé Donny přeji nám krásné jarní období, a především klid a mír v našich srdcích.

Ivana Sakura

www.esencezeme.cz

bottom of page