top of page

7. čakrou do nás vstupuje životní energie

Aktualizováno: 22. 9. 2019

7. čakra se nazývá Sahasrára a říká se jí čakra korunní nebo temenní. Přes tuto čakru poznáváme duchovnost a duchovní sílu. Váže se k ní mantra AUM či ÓM a barvu má bílou, zlatou a fialovou. Otevírá se směrem nahoru. Tuto čakru nejvíce ovlivňuje řeč. Odpovídající žláza je šišinka mozková (epifýza) a hormon serotonin. Princip sedmé čakry je pochopení a čiré bytí. Sedmá čakra se otáčí u žen doleva a u mužů doprava. Sahasrára souvisí s mozkovou kůrou a centrálním nervovým systémem.Touto čakrou do nás vstupuje životní energie, sestupuje podél páteřního kanálu dolů do první čakry. V první čakře tuto energii transformujeme a transformovaná energie stoupá zase nahoru do vyšších čaker. To znamená že energii nutnou pro život, pro naplnění nižších čaker přijímáme právě čakrou sedmou.


Vědění na nejnižší úrovni vychází z emocí a pocitů z našich prvních čtyř čaker a je registrováno a zpracováno v šesté čakře naším intelektem. O úroveň výš, v sedmé čakře, prostě víme bez jakýchkoli projevů našeho intelektu. Vnímáme prostě přímo ve zdroji všeho a nejsme od něj odděleni. Při tomto způsobu vnímání se rozpouští poslední zbytky strachů prožívaných v nižších čakrách, nižší čakry se výrazně harmonizují, dostávají se do stavu, který není bez tohoto způsobu vnímání dosažitelný.


Vnímání sedmou čakrou se dá popsat jako VĚDĚNÍ BEZ MYŠLENÍ.


Když se narodíme, není uzavřena fontanela, to znamená, že ještě nejsme zcela odděleni od zdroje, od vědění. Naprosté zoufalství člověk vyjadřuje tím, že si položí ruce na temeno. Cítí, že mu chybí spojení se životem a je ztracen. Vzhledem ke svému zoufalství se mu uzavírá spojení se zdrojem. Mnohá náboženství požadují na svých věřících, aby na temeni hlavy nosili pokrývku. Potvrzují tak, že jsou si vědomi důležitosti tohoto místa.


Když je tato čakra nevyvážená nebo zablokovaná, může se projevovat jako:

  • Deprese, zoufalství, bezmoc

  • Syndrom vyhoření

  • Pocity odcizení

  • Nejistota, strach

  • Ztráta představy o životním cíli

  • Mentální únava a vyčerpanost

  • Náboženský extremismus


Barva 7. čakry: FIALOVÁ, BÍLÁ, ZLATÁ

Mantra: ÓM

Emočně: blaho, radost, mír nebo naopak při jejím zablokování zoufalství a pochybnosti

Mentálně: vědomí sebe

Esenciální oleje harmonizující korunní čakru: geránium, heřmánek, olibanum, santalové dřevo, verbena.

Kameny podporující 7. čakru: diamant, zlatý kalcit, ametyst, křišťál, celestín, jadeit.K její harmonizaci může pomoci např. vizuální meditace, kdy si představujeme semínko vyrůstající ze Země skrze tělo a otevírající se jako lotos s tisíci okvětními lístky, který se vznáší nad hlavou.

bottom of page