top of page

České pohádkové sklo

Aktualizováno: 29. 1. 2021

Téma pro dnešní článek mi přišlo během okamžiku.


Vzpomněla jsem si na své začátky a na to, co mě provází již od prvních nápadů na náramek až do dneška.


A tím je české sklo.


První náramky, které jsem vyráběla byly z českých vinutých perlí. Někdo tento termín možná znáte a kdo ne, tomu v rychlosti nastíním. Vinuté perly neboli „vinutky“ jsou skleněné korálky vyráběné ručně nad kahanem ze sklářských tyčí. Každý korálek se navíjí (od toho vinuté) na kovový střed a postupně se na něj „natáčí“ další a další vrstvy roztaveného skla a dalšího zdobení. Videa z této výroby jsou fascinující. A já se klaním všem, kteří tuto techniku zvládají.

Já jsem na začátku měla docela štěstí a téměř hned "kápla" na dvě ženy z Jablonecka, které dělají jedny z nejkrásnějších vinutek, co jsem kdy viděla.


Luxusní vinuté perly české
Ukázka krásné práce ve stylu vinutek

Na používání tohoto materiálu se mi líbí, že jde o čistě ruční práci a každý samostatný korálek je originál. Protože uznejte, vytvořit více identických kusů je téměř nemožné, a navíc se vyrábí v Čechách.


Vinutky anglicky lampwork se ale používají v celém světě. Původní technologie pochází z 16 století a vyvinuli ji Benátčané. Češi, coby šikovní a podnikaví, si tuto technologii velmi rychle osvojili, a tudíž historie výroby v českých zemích je také dlouhá.

Nádherné jarní vinutky české
Ukázka krásné práce ve stylu vinutek

Postupně jsem ve svých náramcích přecházela ke kamenům a minerálům. V loňském roce jsem se ale setkala s dvěma mladými lidmi, kteří vyrábějí české skleněné korálky, více méně ruční technologií a jejich kousky jsou také malá umělecká díla. Moc ráda jsem se začala zabývat tím, jestli by do mých náramků šlo tyto korálky vkomponovat, a přitom zůstat i u kamenů a minerálů.


A nápad se zrodil velmi rychle. Kdo jste byl na mém e-shopu armillas.cz určitě jste viděl náramky s vážkami, sovami, jemnými kvítky či dalšími symboly. O symbolech a jejich skrytém významu z různých kultur píšu na svém blogu, ale i zde v článcích pro klub Donna.

Práce z dílny Mystical garden

Jsem za spolupráci s Mystical garden (jak se tento výrobce korálků jmenuje) vděčná, a vždy s napětím očekávám, s čím krásným zase přijdou. A nejen já. Prodávají svoje výrobky do celého světa!A pozor! Pro sezonu roku 2021 už vyletěly první vlaštovky nebo spíše včelky, a první várka už se u mne doma ohřívá a čeká na jarní slunce 😉


Vzhledem k ekologii a důležitostí včel v naší přírodě, je včelka perfektní symbol, jak si připomenout, že nic nefunguje samo za sebe, a že o svět kolem sebe musíme pečovat s láskou a odhodláním.

Včelka z dílny Mystical garden

S napětím už očekávám příchod nové sezony, a věřte, že je na co se těšit.

O tom, co se děje nyní v zimním období za dveřmi mojí pracovny, reportáž třeba zase příště 😉Mějte krásné zimní dny

za Armillas-Náramné náramky - Zuzana ♥bottom of page